Published On: Tue, Apr 3rd, 2018

Havacılıkta yeni devir; NASA X serisi süpersonik uçağını tanıttı

– NASA’nın X serisi yeni Süpersonik yolcu uçağı 2021’de  gökyüzünde olacak

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), sesten daha hızlı giden “X serisi süpersonik uçağı” projesini tanıttı.

NASA, Lockheed Martin firması ile yaptığı iş ortaklığıyla, X serisi olarak lanse edilen süpersonik uçağının projesini Başkent Washington’da düzenlediği toplantıyla kamuya açıkladı.

NASA, X serisi uçağının üretimi gerçekleştirmek için merkezi Palmadel, Kaliforniya’da bulunan Amerikan Lockheed Martin Havacılık firmasıyla 247,5 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Lockheed Martin ilk uçağın teslimini, 2021’de Kaliforniya’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde yapacak.

İlk ticari süpersonik uçak Concorde ismiyle, Aérospatiale ve British Aircraft Corporation (BAC) ortaklığıyla geliştirilirken, uçak 27 sürelik görev süresince transatlantik uçuşlar gerçekleştirmişti. Ancak maliyet ve güvenlik sorunları yüzünden uçağın üretiminin 2003’te durdurulmuştu. Concorde son uçuşunu Ekim 2003’te yapmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>