SplaceX’ten kullanılmış roket ve kapsül ile uzaya 2,6 tonluk kargo

NEW YORK – Ünlü Amerikalı iş adamı Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketi, daha önce kullandığı roket ve kapsül ile 2,6 tonluk kargoyu uzaya gönderdi.

Aralık 2017’den bu yana ikinci defa geri dönüştürülmüş uzay araçlarıyla Florida’nın Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan başarılı bir fırlatma gerçekleştiren SpaceX, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ile 16 milyar dolar değerindeki anlaşma kapsamında uzaya 14’üncü defa malzeme taşıma görevini üstlendi.

SpaceX daha önce kullandığı Falcon 9 adlı roketi ve Dragon adlı kargo kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2,5 tonluk malzeme gönderdi.

Firma, Dragon kargo kapsülü ile Nisan 2016’da da uzay istasyonuna kargo göndermişti.

SpaceX’in en son gönderdiği kargoda uzay istasyonundaki astronotlara 2,6 ton ağırlığında yemek ve deney malzemesi yer alırken, bazı malzemelerin, gök gürültülü fırtınaların ve uzayda ilaç geliştirilmesinin araştırılmasında kullanılacağı belirtildi.

Firmanın uzay gönderdiği kargo kapsülünün çarşamba günü istasyona varması, ardından bir ay yörüngede kaldıktan sonra Dünya’ya yeniden döneceği belirtildi.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.