Published On: Mon, Apr 2nd, 2018

Netanyahu, BM ile yaptığı Afrikalı göçmen anlaşmasını askıya aldı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu Afrikalı göçmenlerin sınırdışı edilmesine ilişkin BM ile yapılan anlaşmayı askıya aldığını bildirdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu sosyal medya üzerinden ayptığı açıklamada, hükümetinin BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile yaptığı mülteciler anlaşmasını askıya aldığını duyurdu.

Netanyahu, Afrikalı göçmenleri Ruanda ve Uganda’ya sınırdışı etmeyi kararlaştırdığı plan İsrail’deki yüksek mahkeme tarafından durdurulmuştu. Daha sonra BM’nin devreye girmesiyle, Netanyahu hükümeti ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği arasında anlaşma sağlandığı açıklanmıştı.

37 bin Afrikalı göçmenin, 16 bin 250’nin sınırdışı edilmesini içeren anlaşmaya göre büyük kısmı Eritre ve Sudanlı olan göçmenlerin yeni adreslerinin Kanada, İtalya ve Almanya olacağı belirtilmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>