Published On: Mon, Apr 2nd, 2018

Çin’den ABD’ye gümrük vergisi misillemesi

Share This
Tags

– Çin bugünden itibaren 128 Amerikan ürününe gümrük vergisi uygulayacak

PEKİN (TURKISH JOURNAL) – Çin, bugünden itibaren, yaklaşık 3 milyar dolar değerinde 128 Amerikan ürünün ithalatına yüzde 15 ila 25 arasında gümrük vergisi uygulayacağını açıkladı.

Trump yönetiminin, Çin’den ithal edilen çelik ve alüminyum ürünlerine ek gümrük vergisi uygulamasına cevaben Çin’in açıkladığı 3 milyar dolar değerindeki Amerikan ürünlerinin ithalatına yeni gümrük vergileri bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Çin’in kararına göre, ABD’den ithal edilecek meyveler, fındık, şarap ve çelik borulara yüzde 15, domuz eti ve geri dönüştürülmüş alümninyum dahil bir çok ürüne de yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulanacak.

ABD Başkanı Trump, ABD’ye ihtal edilen çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi getirilmesini öngören düzenlemeyi 8 Mart’ta imzalarken, daha sonra yapılan açıklamada, AB’nin, Avustralya, Brezilya, Güney Kore, Kanada ve Meksika’nın ek gümrük vergisi uygulamasının dışında tutulacağı bildirilmişti.

Trump önceki hafta, Çin’i, fikri mülkiyet hırsızlığıyla suçlayarak, Çin mallarına 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getirecek bir kararname daha imzaladı.

Seçim konuşmalarında sıkça Çin’i haksız rekabet yapmakla suçlayan Trump, iki ülke arasındaki Çin’in lehine olan 375 milyar dolarlık ticaret açığını azaltma sözü vermişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>