ABD’de “drone” ve mahremiyet tartışması

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin (ACLU) Pittsburgh şubesi, polin kentte gözetleme uçuşu yapacak insansız hava aracı kullanacağını açıklaması nedeniyle endişelerini bildirdi.

Pittsburgh’un Kamu Güvenliği Departmanı, silahlı saldırı dahil, olaylara ilk müdahale eden itfaiyeci ve polislere arama ve kurtarma çalışmalarında yardımcı olmak için bu yaz yüksek çözünürlüklü kameraları olan iki insanız uçağı kullanmayı planlaması kentteki ACLU şubesini gizlilik kaygıları nedeniyle rahatsız etti.

ACLU Pittsburgh Direktörü Vic Walczak bu konuda yaptığı açıklamada, “Polis departmanının insanların mahremiyetine girme yeteneğinin önemli bir genişlemesi” olduğunu ifade etti.

Drone kullanılması kararını alan Kamu Güvenliği Departmanı’nın Müdürü Wendell Hissrich ise açıklamasında “Teknolojiyi kullanmak, bir polis memurunu ya da itfaiyeciyi tehlikeye atmaktan çok daha güvenli ve çok daha ucuz” olduğunu belirtti.

Bu arada Kamu Güvenliği Departmanı, dronların güvenlik güçlerinin yürüttüğü soruşturmalar için kullanılmayacağını kaydetmişti.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.