Published On: Sun, Apr 1st, 2018

“Yenilikçi” Senatör Sanders: ABD, Gazze’deki bu korkunç trajediye müdahil olmalıdır

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de Demokrat Parti Vermont Senatörü ve 2016 Başkanlık seçimlerinde Demokratların başkan aday adaylarından Yahudi asıllı Bernie Sanders, ABD’nin, Gazze’deki trajediye “müdahil” olup, çözüm için uluslararsı topluma öncülük etmesini istedi.

Demokrat Parti’nin yenikçi ismi Senatör Sanders, İsrail’in  gsilahsız Filistinli göstericilerin üzerine ateş açarak gerçekleştirdiği Gazze Şeridindeki katliamla ilgili açıklamalarda bulundu.

Senatör Sanders, Amerikan televizyonlarına yaptığı değerlendirmede, İsrail’in aşırı güç kullandığını belirtirken, Trump yönetimini sorunun çözümü için göreve davet etti.

Sanders, İsrail’in Gazze Şeridi sınırında 16 Filistinliyi öldürmesinin ardından CBS Televizyonunun “Ulusla Yüzleşme” adlı programına katılan Sanders, “ABD Gazze’deki ablukaya son vermede daha olumlu bir rol oynamaldı” dedi.

Sanders konuşmasında şunları kaydetti:

“Gazze’nin herkesin bildiği gibi insani bir felaket olduğunu düşünüyorum. İşsizlik oranı, anlaşılmanın ötesinde. Ve sadece muazzam huzursuzluk var. Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin şu an içinde olması gereken şey, İsraillilerle ve Filistinlilerle birlikte oturmak ve Gazze’yi nasıl yeniden inşa edeceğimizi çözmektir, ve aynı zamanda İsraillilere onlarca ve on binlerce insanın protesto gösterisi olduğunda aşırı tepki gösteremeyeceklerini söylemektir ve 15 veya fazla insanı öldüreme ve yüzlercesini yaralama fikrini benim için kabul edilemez.”

Sanders, CNN’de yayınlanan “Birliğin Durumu” konuşmasında ise “Filistinli göstericilerin Gazze’deki İsrail güçleri tarafından öldürülmesi trajiktir” diyerek, “Herkesin şiddet içeren bir tepki göstermeden daha iyi bir gelecek için protesto etmesi hakkıdır.” ifadesini kullandı.

Konuşmasında, “ABD, Gazze’deki bu korkunç trajediye müdehil olmalıdır.” diyen Sanders, ABD’nin bu konuda bir çözüm için uluslararası topluma öncülük etmesi gerektiğini kaydetti.

İsrail’in aşırı tepki verdiğini belirten Sanders,  “Eğer Gazze’deki trajediye karşı dünya bir şey yapmamaya devam ederse bu protestolar sürmeye devam edecektir. Bu yüzden Filistinliler ile İsraillilerin aynı masaya oturması için çaba gösterilmeli.” ifadelerini kullandı.

Filistinlilerin 30 Mart “Toprak Günü” nedeniyle düzenlenen “Büyük Dönüş Yürüyüşü”ne katılan barışçıl eylemciler, İsrail askerlerinin saldırılarına maruz kalması sonucu 16 Filistinli şehit edilmişti.

BMGK’daki Gazze toplantısı sonuçsuz, Guterres “bağımsız ve şeffaf” soruşturma istedi

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>