ABD mahkemesinden kahve mağazaları aleyhine “kanser” kararı

LOS ANGELES (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Kaliforniya eyaletinde mahkeme, ön kararında, Starbucks gibi bir çok büyük kahve mağazasının, gerekli kanser uyarılarını yapmayarak eyalet yasasını çiğnediklerini bildirdi.

2010 yılında sivil toplum kuruluşu Toksikler Eğitim ve Araştırma Konseyi tarafından Kaliforniya’nın Los Angeles kentinde açılan davada hakim ön kararını verdi.

Los Angeles’taki Yüksek Mahkeme Hakimi Elihu Berle’nin verdiği ön kararda, eyaletteki kahve dükkanlarının sattıkları içeceklerin kansere yol açtığına dair uyarıyı yapmadıklarını kaydetti.

Karar açıklamasında, “Hazır kahve içeceği satıcıları, tüketicilere kahve satımının yüksek düzeyde, zehirli ve kanserojen bir kimyasal madde olan ‘akrilamid’ içermesi konusunda uyarı yapmadıkları ve 1986 tarihli Güvenli İçme Suyu ve Toksit İcra Yasası’nın 65’inci maddesini” çiğnedikleri ifade edildi.

Kahvede olduğu belirtilen zehirli ve kanserojen bir kimyasal madde ‘akrilamid’ kansere, doğum kusurlarına ya da diğer üreme zararlarına neden olabiliyor.

Davalı olarak yargılanan ve ön kararda suçlu bulunan  Starbucks, Green Mountain Coffee Roasters, Inc., J.M. Smucker Company ve Kraft Foods Global gibi sektörün en büyüklerinden oluşan kahve satıcılarının, hakimin bu ön kararına 10 Nisan’a kadar itiraz hakları bulunuyor. İrazların ardından hakim nihai bir kararını verecek.

İddia makamı: ‘Halk sağlığı açısından büyük gün’

Davayı açan Toksik Eğitim ve Araştırma Konseyi’nin avukatı Raphael Metzger, kararın ardından yaptığı açıklamada, “halk sağlığı için iyi bir gün” ifadesini kullanarak, “Bu henüz kesin bir karar değil, ama bunun büyük bir haber olduğunu düşünüyorum ve bu konuda sekiz yıllık bir çalışmadan sonra çok rahatlamıştım” dedi.

Ulusal Kahve Birliği de kararın ardından yaptığı açıklamada tüketicileri şaşırttığını belirtere, ihlal edilen maddenin halk sağlığına katkısı olmadığını savundu.

Akrilamid-kanser ilişkisi?

Akrilamid, kahve çekirdeklerinin kavrulması sırasında doğal olarak oluşan kimyasal madde olarak biliniyor. Bu madde, “kansere kansere veya üreme sistemine toksisiteye neden olabileceği” Kaliforniya eyaletinin hazırladığı 22 sayfalık zararlı kimyasal listesinde bulunuyor.

Amerikan Kanser Topluluğu akrilamid ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“bazı nişastalı yiyeceklerin, yüksek sıcaklıklarda, yaklaşık 250 ° F üstünde pişirildiğinde oluşuyor. Yüksek sıcaklıklarda pişirmek, yiyeceklerdeki belirli şekerlerle bir amino asit (asparajin) arasında kimyasal reaksiyona neden olur ve bu da akrilamid oluşturur. Kızartma, pişirme, kavurma veya kavurma gibi pişirme yöntemlerinin akrilamid oluşturma olasılığı daha yüksektir, kaynarken, buğulama ve mikrodalgada pişirme işlemi daha az olasıdır. Daha uzun pişirme süreleri ve daha yüksek sıcaklıklarda pişirme, yiyeceklerdeki akrilamid miktarını daha da artırabilir. ”

Kahvenin yanı sıra patates kızartması ve bunun gibi bazı patates ürünleri ile ekmek gibi tahıl ürünlerinde de akrilamid bulunuyor.

 

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.