Rusya’dan Batı’ya sınır dışı misillemesi; Guterres’ten “soğuk savaş” uyarısı

NEW YORK (TURKISH JOUNRAL) – Rusya, İngiltere’de eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın zehirlenmesinin arkasında Rusya’nın olduğunu düşünen ülkelerin Rus diplomatları sınır dışı ederek tepkilerini göstermesine, ABD’nin St. Petersburg Konsolosluğu’nu kapatma ve sınırdışı edilen Rus diplomat sayısı kadar diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

İngiltere’de Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın zehirlenmesinin arkasında Rusya’nın olduğunu düşünen 25 ülke 139 Rus diplomatı sınır dışı ederek tepkilerini göstermesinin ardından, Rusya da diplomatlarını sınır dışı eden ülkelerden aynı sayıda diplomatı sınır dışı edeceğini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un yaptığı açıklamada, alınan karar gereği 60 ABD’li diplomatın sınır dışı edileceği ve ABD’nin St. Petersburg’daki konsolosluğunun kapatılacağını bildirdi.

İngiltere’den sonra ilk sınır dışı açıklaması ABD’den gelmişti

İngiltere’yle ilk dayanışma gösteren ülke ABD olurken, ABD’yi Kanada izlemişti. ABD yönetimi, Rusya’nın 48’i Washington’da, 12’si Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’nde görev yapan toplam 60 diplomatını sınır dışı etme ve Seattle’daki Rus Konsolosluğu’nu kapatma kararı aldığını açıkladığı saatlerde Kanada da 4 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını bildirmişti.

Rus diplomatları sınır dışı eden AB üyeleri ise sınır dışı edilecek diplomat sayısıyla birlik şöyle sıralandı: Almanya (4), Fransa (4), Polonya (4), Çekya (3), Litvanya (3), Danimarka (2), İtalya (2), Hollanda (2), İspanya (2), Estonya (1), Finlandiya (1), Hırvatistan (1), Romanya (1), Macaristan (1), Letonya (1) ve İsveç (1).

AB ile müzakere aşamasında olan Ukrayna ve Moldova da bu ülkelere katılmıştı.

Guterres’ten “soğuk savaş” uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İngiltere ve ABD başta olmak üzere diğer Batılı ülkeler ile Rusya arasındaki diplomatların sınır dışı edilmesine kadar varan krize ilişkin bir soruya, “Son derece endişeliyim. Büyük ölçüde Soğuk Savaş dönemine benzer bir duruma doğru gidiyoruz.” dedi.

BM Genel Merkezi’nde son anda aldığı bir kararla İklim Değişimi konusunda basın toplantısı düzenleyen Guterres,  gazetecilerin sorularını cevaplarken, oğuk Savaş döneminde iki süper gücün kontrol mücadelesine şahit olunduğunu ancak şimdi birden çok bağımsız aktör bulunduğunu ve aktörler arasındaki iletişimin açık olması gerektiğini vurguladı.

 

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.