İnsanlığın en büyük tehdidi “İklim değişikliği”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, insanlık için en bütük tehdidin iklim değişikliği olduğunu söyledi.

BM Genel Merkezi’nde İklim Değişikliği konusunda açıklamada bulunan Genel Sekreter Guterres, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Guterres açıklamasında, insanlık için en büyük tehdidin iklim değişikliği olduğunu belirterek, dünya liderlerine ülkelerinin sera gazı emisyonlarını durdurma çağrısında bulundu.

İklim değişikliğinin yol açtığı felaketlerin ekonomik boyutunun 320 milyar dolar olduğunu belirten Guterres, Kuzey Kutbu’nda şimdiye kadarki en sıcak kışın yaşandığını söyledi.

Guterres, Güney Asya’da muson yağmurlarının neden olduğu sellerin 41 milyon kişiyi, ve Afrika’da yaşanan şiddetli kuraklığın ise 900 bin kişiyi etkilediğini bildirdi.

Konuşmasında, ”Dünyanın bu sorunla yüzleşmesi için daha kaç alarm zilinin çalması gerek?” diye soran Guterres, Kuzey Kore ile Güney Kore arasında nisan ayında yapılması planlanan zirveyi memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Guterres, gelecek yıl, dünya çapındaki liderlere emisyon azaltım hedeflerini yükseltmek için bir zirve toplantısı planlıyor.

Doğal afetlerin en maliyetli yılı 2017

Bu arada, BM’ye bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü önceki gün yaptığı açıklamada, 2017’de şiddetli hava olaylarının neden olduğu doğal felaketlerin dünya genelinde 320 milyar dolar zarara yol açtığını ve bu rakamın 2017’nin en maliyetli yıl olarak kayıtlara geçtini bildirdi.

 

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.