BM Genel Sekreter Yardımcısı Feltman: BM’ye destek azalıyor

BİREŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – 31 Mart’ta görev süresi dolacak olan Siyasi İşlerden Sorumlu Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman, BM’ye desteğin giderek azaldığını söyledi.

2012’den bu yana BM’de, Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapan Amerikalı diplomat Feltman, görevini diğer Amerikalı diplomat Rosmary DiCarlo’ya devretmesine bir gün kala basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Feltman çok taraflılığın ve uluslararası birliğin, büyük zorlukların üstesinden gelmenin önemine vurgu yaptı.

Dünya organı BM’ye 193 üye ülkenin desteğinin, çok taraflı sistem için, kurum ve örgütün kendisi için gerekli olduğunu belirten Feltman, bazı liderlerin çok taraflı bir sistemin ilerlemenin doğru yol olup olmadığını sorgulamasından “endişe” duyduğunu dile getirdi.

“Suriye başarısızlığın en trajik örneği”

Feltman açıklamasında, Suriye’nin uluslararası toplumun, barış ve güvenlik, insani ve insan hakları felaketine hitap etmedeki başarısızlığının “en trajik örneği” olduğunu bildirdi.

Kuzey Kore ile iletişim kanalları açık olması

Gerilimli bir dönemde Kuzey Kore’ye bir ziyaret gerçekleştiren Feltman, bu ülkeyle yanlış anlamaları ve gerginliğin artmasını önlemek için iletişim kanallarının açık olması gerektiğini vurguladı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.