BM’nin stratejik koltuğuna ABD’li kadın büyükelçi atandı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM’nin en önemli makamlarından biri olan Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığına ABD’nin eski BM Daimi Temsilci Yardımcısı Kadın Büyükelçi Rosemary A. DiCarlo’yu atadı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü atamaya ilişkin açıklamasında, Guterres’in, 31 Mart 2018 tarihinde görevini tamamlayacak olan Siyasi İşlerden Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman’ın yerini Amerikalı kadın diplomat DiCarlo’nun alacağını bildirdi.

Açıklamada, hizmetlerinden dolayı Guterres’in Feltman’la ilgili övgü dolu ifadelerine yer veren Genel Sekreter Sözcülüğü, DiCarlo’nun kariyeriyle ilgili bilgiler aktardı.

Brown Üniversitesi mezunu olan ve Karşılaştırmalı Edebiyat ile Slav Dilleri ve Edebiyatı alanlarında doktorası bulunan DiCarlo, kamu hizmetinde ve akademik alanda 35 yıldan fazla deneyime sahip.

ABD’nin Moskova ve Oslo Büyükelçiliklerinde kariyer diplomat olarak görev yapan DiCarlo, daha sonra Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı, Washington’daki Ulusal Güvenlik Konseyi’nde BM İşleri Direktörü olarak hizmette bulundu.

Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde 2013’te BM Daimi Temsilcisi Susan Rice’in Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atanmasıyla kısa bir süreliğine vekaleten ABD’nin BM Daimi Temsilcisi olan DiCarlo görevi diğer kadın büyükelçi Samantha Power’a devretmişti. Büyükelçi DiCarlo, Susan Rice ve Samantha Power döneminde Daimi Temsilci Yardımcılığı görevinde de bulunmuştu. 2015’te Büyükelçilikten ayrılarak Amerikan Dış Politikası Ulusal Komitesi Başkanı ve Yale Üniversitesi Jackson Küresel İşler Enstitüsü Kıdemli Üyesi olmuştu.

DiCarlo anadili İngilizce dışında, Fransızca ve Rusça biliyor.

DiCarlo, BM’nin en stratejik görevlerinden biri olan Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevini üstelenen ilk kadın olurken, BM Kofi Annan döneminde aldığı kararla cinsiyet eşitliği konusundaki hedefini yeni Genel Sekreter Guterres ile 2018’in ilk aylarında, kadın ve erkek yönetici oranı yüze 50 eşitliğini sağlayarak ulaşmıştı.

BM’nin Siyasi İşler Dairesi, krizleri ortaya çıkmadan önce tespit etmek ve ortadan kaldırmak için küresel olarak politik gelişmeleri izleyip değerlendiren makam olarak biliniyor. Birimin başkanı, küresel barış ve güvenlik konularında Genel Sekreter’e tavsiyede bulunuyor ve Afrika, Orta Doğu ve Güney Asya başta olmak üzere sorunlu bölgelerde önleyici diplomasi ve barış inşası faaliyetlerini yürüten alan temelli siyasi misyonları denetliyor.

 

 

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.