Tel Rıfat’ta Türk askeri coşkusu

ANKARA –  YPG/PKK’nın işgalindeki Tel Rıfat ilçesi sakinleri ve çok sayıda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubu, Zeytin Dalı Harekatı’yla topraklarının kurtarılması için Türkiye’den yardım istemesinin ardından Tür Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bölgeye girdiği iddia edildi.

PYD işgalinde olan Tel Rıfat’ta halk, Türk Ordusu’nun operasyon başlatması için sokaklara dökülüp, kutlamalar yaparken, bir deveyi kurban olarak hazır bekletiyorlar.

Zeytin Dalı Harekatı’nın 58. gününde Afrin merkezi kontrol altına alan TSK’nın, Fırat Kalkanı bölgesiyle arada kalan Tel Rıfat ilçesine girdiği ve kontrolü sağladığı ileri sürülmesine rağmen, bu bilgi henüz askeri kaynaklarca doğrulanmadı.

TSK tarafından 20 Ocak’ta başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı ile Afrin merkezi, 6 beldesi ve yüzlerce köyde kontrolün sağlanmasının ardından gözler, Afrin ile Münbiç arasında yer alan stratejik öneme sahip Tel Rıfat kasabasına çevrilmişti.

Teröristler terk ediyor

Afrin’in ardından yeni hedef olarak belirlenen ve 2 yılı aşkın süredir terör örgütü PYD/PKK denetiminde olan Tel Rıfat’ı, dün geceden itibaren teröristler terk etti.

Yerel kaynaklar, bu sabahtan itibaren Tel Rıfat’a giren güçlerin teröristlerin kaçtığı kasabada direnişle karşılaşmayarak kontrolü sağladığını bildiriyor. İlçedeki az sayıda Rus polis gücünün de Tel Rıfat’tan ayrıldığı öne sürüldü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.