Jimmy Carter’dan Bolton ataması yorumu: “Ülkemiz için bir felaket”

– Eski ABD Başkanı Carter, Trump’ın Bolton atamasını yorumladı: “Ülkemiz için bir felaket”

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Eski ABD Başkanı Jimmy Carter, ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak eski şahin diplomat John Bolton’u ataması için “ülkemiz için bir felaket” olarak değerlendirdi.

93 yaşındaki eski ABD Başkanı Carter, Norah O’Donnell’un sunuculuğunu yaptığı “CBS This Morning” (CBS Bu Sabah) programına konuk oldu. Programda, Trump’ın Bolton’u Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atamasını değerlendiren Demokrat Partili Carter, Trump’ın yeni atamasını “Acemi başkanlığının en büyük hatalarından biri.” olarak niteledi.

Carter, “John Bolton’un ülkemiz için bir felaket olduğunu düşünüyorum” dedi.

Açıklamasında, Trump’ın “karar verdiği bazı şeylerden endişe” duyduğunu bildiren Carter şunları şöyle konuştu:

“Başkan Trump’ın görevinden bu yana yaptığı en büyük hatalardan biri, uzun zamandır Kuzey Kore’yle bir savaşı ve hatta İran’a yönelik bir saldırıyı savunan John Bolton’un istihdamıdır.”

Şahin diplomat Bolton 9 Nisan’dan itibaren Beyaz Saray’da

Trump perşembe günü yaptığı açıklamada, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster’ı görevden aldığını yerine ABD’nin eski BM Daimi Temsilcilisi “şahin diplomat” olarak bilinen eski Büyükelçi Bolton’u atadığını duyurmuştu.

Bolton, Cumhuriyetçi Partili eski Başkan George W. Bush döneminde 2005-2006 tarihleri ABD’nin BM Daimi Temsilciliğini yaparken, Irak Savaşı’nın ateşli savunucularından biri olarak öne çıktı. Kuzey Kore ve İran’ı bombalama çağrısı yapan Bolton ABD’nin dış politika konusunda uluslararası itibarına zedelerken, bir çok kez İslam karşıtı gruplarla ağız birliği yaptı.

9 Nisan’da görevine başlayacak olan Bolton, Korgeneral Micheal Flynn ve McMaster’dan sonra Trump’ın bu göreve atadığı 3. kişi.

Trump, Beyaz Saray’ın en stratejik koltuğuna “şahin” büyükelçi Bolton’u atadı

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.