İnsan vücudunda daha önce bilinmeyen organ bulundu; organ sayımız 80 oldu

LONDRA (TURKISH JOURNAL) – Salı günü yayımlanan “Scientific Reports”taki bir çalışmada, insan vücudunda daha önce bilinmeyen bir organ bulunduğu ve  insan vücudundaki 80 organ arasında en hacimlisi olduğu ileri sürüldü.

Bugün yayınlanan yeni araştırmada bilim insanları, insan vücudunda bugüne kadar hiç bilmediğimiz bir organ bulduklarını bildirdi.

“Scientific Reports”ta yayınlanan araştırmaya göre, vücudun her yerinde bağ dokularında keşfedilen bu sıvı dolu alanların, cildin yüzeyinin altı dahil; sindirim sistemi, akciğerler ve üriner sistemlerin astarlanmasında ve vücudun her yerinde bağ dokularında keşfedildiği belirtildi.

İnsan vücudunun 79 organı olduğu düşünülüyordu. Araştırmacıların vücut hakkında bildiğimiz çok şeyi tersine çevirecek şekilde “The Interstitium” adında, daha önce görülmemiş bir dokuda sıvı dolu boşluklar ağından oluşan yeni bir organ bulmalarıyla organ sayımız 80’e çıktı.

İnsan vücudu yaklaşık yüzde 60 su. Bu suyun yaklaşık üçte ikisi hücrelerin içinde bulunur, ancak diğer üçte biri hücrelerin dışındadır ve “interstisyal” sıvı olarak biliniyor.

Daha önce Lancet Gastroenteroloji ve Hepatoloji dergisinde yayınlanan makalede, İrlanda’daki Limerick Hastanesi Üniversitesi’nden araştırmacıların mikroskobik incelemeler sonucu mezenterin tek parçadan oluşan bir organ olduğunu keşfettiğini açıklamasıyla insan vücudunda 79 organın olduğu belirtilmişti.

Ocak 2017’de, Limerick Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, The Lancet’in yeni bir organı olarak karnın astarında bir katlama tanımladıklarını yayınlamışlardı.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.