14 AB ülkesi, Kanada ve ABD’den Rusya’ya “Soğuk savaş”

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) Selçuk Acar – ABD Başkanı Donald Trump, ABD’deki 60 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini ve Seattle’daki Rus Büyükelçiliği’nin kapatılacağını duyurdu. ABD ile birlikte 14 AB ülkesi, Ukrayna ve Kanada’nın da İngiltere’deki casusluk krizinde İngiltere’ye destek niteliğinde ülkelerindeki bir çok Rus diplomatını sınır dışı edeceğini açıklaması “Soğuk savaş” dönemini hatırlattı.

İngitlere’nin eski Rus askeri ajanı Sergei Skripal’in İngiltere’nin Salisbury kentinde zehirlenmesini Rusya’nın bir suikastı olarak değerlendirip 23 Rus diplomatını sınır dışı edeceğini açıklamasıyla başlayan casusluk krizi dünyaya yayılıyor.

14 Avrupa Birliği ülkesi, Ukrayna, Kanada ve ABD, Salisbury’deki casusluk krizine dahil oldular.  Ülkelerindeki bazı Rus diplomatları sınır dışı edeceklerini açıklayan bu ülkeler alıkları kararla, İngiltere ile dayanışma gösterisinde bulundular.

İngitere’de başlayan Rusya’nın izole edilmesine yönelik girişimi, diğer batılı ülkelere de yayılmasıyla, Sovyetler Birliği ile Batı arasındaki “Soğuk savaşı” dönemindeki kutuplaşmayı hatırlattı.

ABD, bir Rus Başkonsolosluğunu kapatıp, 60 diplomatı sınır dışı edecek

ABD Başkanı Trump, 60 Rus diplomatın ülkeden sınır dışı edilmesi talimatını verdi.

ABD’nin sınır dışı edeceği diplomatlar arasında Birleşmiş Milletler’de (BM) görev yapanlar da bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Rusya’nın BM Daimi Temsilciliğinde görev yapan 12 Rus istihbarat çalışanının “ikamet ayrıcalıklarını kötüye kullandıkları” gerekçesiyle sınır dışı işlemlerine başlandığını bildirdi.

Açıklamada, Rusya’nın BM misyonundan sınır dışı edilen diplomatlar için “Ulusal güvenliği olumsuz yönde etkileyen casusluk faaliyetlerinde bulundular” ifadesine yer verildi.

ABD’nin Rusya’ya yönelik aldığı en son kararda ayrıca Rusya’nın Seattle Başkonsolosluğu’nun kapatılmasını da yer alıyor.

14 AB Ülkesi de sınır dışı kararı aldı

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Birliği üyesi 14 ülkenin Rus diplomatları sınır dışı etme kararı aldığını bildirdi.

Almanya’nın ardından sınır Rus diplomatları dışı etme kararı alan Polonya ve Fransa 4, Çekya ise 3 Rus diplomatını sınır dışı edeceğini açıkladı. İtalya 2 Rus diplomatın bir hafta içinde ülkeyi terk etmek zorunda olduğunu açıklarken, AB ülkesi olmayan Ukrayna da 13 Rus diplomatını sınır dışı etme kararı aldığını duyurdu.

Kanada’dan 4’ü diplomat 7 Rus vatandaşına sınırdışı

Kanada Dışişleri Bakanlığı da sınır dışı kararına ilişkin bir açıklama yaparak, kararın, 7 Rus vatandaşını içerdiğini duyurdu.

Bakanlık açıklamasında şunları kaydetti:

“Kanada bugün 7 Rus vatandaşına karşı eylemde bulunuyor. Rusya’nın Kanada’Daki Büyükelçiliğinde ve Montreal Başkonsolosluğu’da görev yapan 4 Rus diplomatik görevlisini sınır dışı ediyoruz.”

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzya: “Çok talihsiz ve çok düşmanca bir hamle”

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, ABD’nin İngiltere ve Rusya arasında yaşanan ajan krizinin ardından, 60 Rus diplomatı sınır dışı etme kararını “çok talihsiz ve çok düşmanca bir hamle” olduğunu söyledi.

Rus Büyükelçi Nebenzya gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın BM Daimi Temsilciliğinden 12 diplomatın sınır dışı edileceğini öğrendiklerini belirtirken, diplomatların 2 Nisan’da ABD’den ayrılmak zorunda kalacağını bildirdi.

Nebenzya karar için şu ifadelei kullandı: ”Çok talihsiz ve çok düşmanca bir hamle. Diplomatlarımız 2 Nisan’da buradan ayrılmak zorunda kalacak.”

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq ise ABD’nin Birleşmiş Milletler Genel Merkezi Antlaşması’nın 13 (b) maddesi çerçevesinde harekete geçtiği konusunda kendilerini bilgilendirdiğini ve konunun hassasiyeti nedeniyle daha fazla yorum yapamayacaklarını kaydetti.

Bu arada, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley de daha önce yaptığı açıklamada, “Bugün ABD ve birçok müttefiki, Rusya’nın eylemlerini sineye çekmeyeceğini gösteren net bir mesaj gönderdi” ifadesini kullanmıştı.

Anlaşma ne diyor?

Anlaşmaya göre, BM Daimi Temsilciliklerinde görev yapan diplomatlar, ilgili ülke ve BM Genel Sekreteri ile istişarede bulunulup, ABD Dışişleri Bakanlığınca onaylandıktan sonra sınır dışı edilebiliyor.

”ABD’de resmi görevinin dışında faaliyet gösteren herhangi bir şahsın bu tür imtiyazları kötüye kullanması durumunda ABD yasa ve yönetmeliklerinden muaf olmayacaklar”

İngiltere Başbakanı Theresa May Rus hükümetini sorumlu tutmuştu

İngiltere Başbakanı Theresa May Sergey’in Avam Kamarası’nda yaptığı açıklamada, 4 Mart’ta Salisbury kentindeki bir restoranda, 66 yaşındaki eski Rus ajanı albay Sergey Skripal ve 33 yaşındaki kızı Yulia’ya yönelik zehirleme girişimiden doğrudan Rusya hükümetini sorumlu tutmasının ardından, İngiltere 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da hükümetinin, İngiltere’ye misillemede bulunarak, İngiliz diplomatları sınır dışı edeceğini açıklamıştı.

BM Güvenlik Konseyi’nde soğuk savaş dönemini hatırlatan Rusya tartışması

, , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.