Zuckerberg’ten İngiliz ve Amerikan gazetelerine tam sayfa “özür” ilanı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Facebook’un kurucularından ve CEO’su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalında “güven ihlali” nedeniyle özür dilemek için İngiliz ve Amerikan gazetelerinin pazar günkü baskılarına tam sayfa ilan verdi.

Zuckerberg, ABD’nin 2016 seçimlerinde Facebook verilerini manipüle etmekle suçlanan siyasi danışmanlık şirketine atıfta bulunan gazete ilanları vererek özür diledi.

İngiltere’de ülkenin en çok okunan gazetelerinden Observer, Guardian ve Mail on Sunday’e tam sayfa ilan veren Zuckerberg ABD’de de The New York Times, Washington Post ve Wall Street Journal gazetelerini kullanarak mesajını tam sayfa yayınlattı.

Altında kendi imzasının yer aldığı tam sayfa ilanda “Bilgilerinizi korumak bizim sorumluluğum. Eğer bunu yapamıyorsak, verilerinizi hak etmiyoruz demektir” başlığı kullanan Zuckerbeg, “Bu bir güven ihlaliydi ve o zamanlar daha fazla bir şey yapmadığımız için üzgünüm. Şimdi bunun tekrar gerçekleşmemesi için adımlar attık” ifadelerine yer verdi.

Zuckerberg ayrıca, “Bu topluluğa inandığınız için teşekkür ederim. Sizin için daha iyisini yapmaya söz veriyorum” ifadesini kullandı.

Facebook’un, 50 milyonu aşkın kullanıcının verilerini, kullancıcılardan haber vermeden başka kurum ve kuruluşlarla paylaşması büyük yankı uyandırmıştı.

İngiliz danışmanlık şirketi Cambridge Analytica’nın yasa dışı yollarla elde ettiği verileri 2016’daki ABD seçimlerinde kullandığı ve bu sayede Donald Trump’ın hedef seçmenlere yönelik reklam yapmasına yardımcı olduğu açıklanmıştı.

Zuckerberg’in özür ilanları, geçen hafta Facebook’un 50 milyar dolara yakın değer kaybetmesinin ardından  geldi.

Facebook kan kaybetmeye devam ediyor

WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton twitterden paylaştığı mesajında, “Şimdi zamanı” deyip, “#deletefacebook”(FacebookuSil) etiketini kullanırken, “Sil ve unut. Gizliliği önemsemenin zamanı geldi” ifadelerine yer verdi.

Elon Musk da yaptığı açıklamada, her biri 2.6 milyon takipçisi olan SpaceX ve Tesla Inc’in Facebook hesaplarını kapattığını bildirmişti.

Bu arada, Mozilla ve Alman Commerzbank, Facebook reklamlarını durdurduğunu açıkladı.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.