Bolton, Trump’ın Çin’e 60 milyar dolarlık gümrük tarifesini “şok terapi”ye benzetti

– Trump yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Trump’ın Çin’e ek gümrük vergileri uygulamasını “şok terapisi”ne benzetti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)– ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni atadığı Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Trump’ın Çin’e açıkladığı gümrük tarifesini “küçük bir şok terapisi” olarak yorumladı.

Bolton, pazar sabahı  bir radyo programında Yunan asıllı Cumhuriyetçi Partili milyarder iş adamı ve radyocu John Catsimatidis’e Trump’ın Çin’e yeni gümrük vergileri uygulamasını değerlendirdi.

Değerlendirmesinde “Çok uzun bir süre boyunca Çin, dünyadaki yerini, ABD ve diğer ülkelerle yaptığı ticaret düzenlemelerinden yararlandı” diyen Bolton “Amerika Birleşik Devletleri bu anlaşmalarla yaşıyor” dedi.

“Şahin” bir tiplomat olarak tanınan Bolton daha sonra şöyle devam etti:

“Burada sorduğumuz tek şey Çin’in aynı şeyi yapması. Bu yüzden bunun küçük bir şok terapisi olabileceğini düşünüyorum, dikkatlerini çekecek ve umarım iyi bir etkisi olacaktır.”

Bolton konuşmasında ayrıca “Kimsenin bir ticaret savaşı istediğini düşünmüyorum” ifadesini kullandı.

Başkan Trump perşembe günü yaptığı açıklamada, yönetiminin Çin’e fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle 60 milyar dolara mal olacak ek gümrük vergileri getirileceğini açıklamıştı.

Trump, bunun bir ticaret savaşı olmadığını ve tarifelerin Çin’in ABD’nin fikri mülkiyetini çalınmasının önüne geçmek amacıyla konduğunu belirtmişti.

Selçuk Acar’ın Bolton’un atanmasıyla ilgili yazısı:

Trump, Beyaz Saray’ın en stratejik koltuğuna “şahin” büyükelçi Bolton’u atadı

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.