BM ışıklarını söndürerek “Dünya Saati” kampanyasına destek verdi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkez binası iklim değişikliğine dikkat çekmek ve biyoçeşitliliği savunmak amacıyla 24 Mart Cumartesi günü bir saatliğine ışıklarını söndürerek, dünya genelinde düzenlenen Dünya Saati (Earth Hour) kampanyasına destek veren simge binalar arasında yer aldı.

Bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen Dünya Saati uygulaması çerçevesinde, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca iş yeri ve simgesel yapı, iklim eylemini desteklemek ve biyoçeşitliliği savunmak amacıyla yerel saatle 20:30’dan 21:30’a kadar ışıklarını kapattı.

Paris’teki Eyfel Kulesinden, Kuala Lumpur’daki Petronas Kulelerine kadar dünyada bir çok simge bina bir saatliğine karanlığa bürünürken, bu binalar arasına New York’taki BM Genel Merkez binası da katıldı.

Her yıl “Dünya Saati” uygulamasına destek veren New York’taki BM Genel Merkez binası kampanya çerçevesinde 1 saatliğine ışıklarını söndürdü.

Genel Sekreter Guterres video mesajı yayınladı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de yayınladığı videoda, dünyanın dört bir yanındaki insanlara, “sağlıklı bir gezegen için ışıkları söndür” mesajı verdi.

Guterres mesajında şunları kaydetti:

“İklim değişikliği bizden çok daha hızlı ilerliyor. Onun endişe verici etkileri üzerimizde. Dünya genelinde kaynaklar ve ekosistemler saldırı altındadır. Dünya Saati, değişme konusundaki kararlılığımızı gösterme için bir fırsatıdır”

Etkinliğe İstanbul da katıldı

Dünya Vahşi Yaşam Fonu’nun (WWF) Türkiye ofisi WWW-Türkiye öncülüğünde gerçekleştirilen İstanbul’daki etkinliğe destek vermek için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Truva Atı ve Sultanahmet, Süleymaniye, Selimiye, Dolmabahçe camileri, Haydarpaşa Garı gibi pek çok yapı başta olmak üzere 38 simgesel yapı ve 14 belediye karanlığa büründü.

Dünya Saati, 2007’de Sydney’de başladığından bu yana dünya çapında 180 ülkeye yayılmış durumda.

 

 

, , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.