Published On: Thu, Mar 22nd, 2018

Trump’ı Rusya soruşturmasında temsil eden özel avukatı istifa etti

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Turmp’ı, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ilgili soruşturmada görev yapan baş avukatı ve özel hukuk ekibinin en kıdemli üyesi John Dowd istifa etti.

Avukat Dowd’un istifasının, eski Federal Soruşturma Bürosu Başkanı (FBI) Özel Savcı Robert Mueller’in Rusya soruşturmasıyla bağlantılı olduğu belirtiliyor.

İstifayla ilgili ilk haberi New York Times ve Washington Post gazeteleri verirken, Trump’ın avukatlarından Jay Sekulow istifaya ilişkin, “John Dowd bir dosttur ve hukuk ekibimizin değerli bir üyesidir. Başkanımızın sürmekte olan temsiline ve Özel Hukuk Bürosu ile işbirliğimize devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dowd, geçen yaz Başkan Trump’ın uzun zamandır avukatlığını yapan Marc Kasowitz’in istifasının ardından avukat ekibinin başına getirilmişti.

Adalet Bakanlığının Rusya soruşturmasına son vermesini istemişti

Dowd, nnceki hafta ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’un eski FBI başkan yardımcısı Andrew McCabe’nin görevine son vereceğini bildirmesinden hemen sonra yaptığı açıklamada Adalet Bakanlığı’nın Rusya soruşturmasına son vermesi gerektiğini ve bunu talebini Trump adına yaptığını belirten açıklamasıyla tepki çekmişti.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Rusya soruşturması kapsamındaki yargılanmasında avukatlık yapan Dowd, Flynn’in suçunu itirafıyla sonuçlanan davadaki performansı yüzünden de eleştiri almıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>