Published On: Thu, Mar 22nd, 2018

Facebook’un kurucularından Zuckerberg: Hata yaptık

NEW YORK  (TURKISH JOURNAL) – Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucularından ve CEO’su Mark Zuckerberg, kullanıcıların profiline ait verilerin Cambridge Analytica şirketi tarafından usulsüz kullanıldığının ortaya çıkması üzerine olayla ilgili yaptığı ilk açıklamada “Hata yaptık” dedi.

Facebook’un CEO’su Zuckerberg, 50 milyon kullanıcısına ait kişisel bilgilerin, kritik siyasi seçimleri etkilemek için usulsüz kullanıldığına yönelik iddiaların ardından sessizliğini bozdu.

İngiltere Bilgi Komisyonu (ICO) ile ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) Facebook hesaplarından elde edilen kişisel bilgilerin ülkede Kasım 2016’da yapılan başkanlık seçimlerini etkilemek için kullanıldığı iddialarının ardından soruşturma açarken, son üç günde borsadaki piyasa değeri 45 milyar dolardan fazla değer kaybettti.

Tüm bu gelişmelerin ardından, iddialarla ilgili CNN’e özel açıklamada bulunan Zuckerberg, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımla da üzgün olduğununu dile getirdi.

Zuckerberg CNN’deki seöyleşisinde,  “bunun gerçekleşmesinden gerçekten üzgünüm.” ifadesini kullandı.

Açıklamasında, hataların, 50 milyon kullanıcının verilerinin analiz şirketinin eline geçmesine neden olduğunu belirten Zuckerberg, “Verilerinizi koruma sorumluluğumuz var, eğer bunu yapamıyorsak sizi de hak etmiyoruz demektir” ifadesini kullandı.

Zuckerberg şunları kaydetti:

“Tam olarak ne olduğunu anlamak ve tekrar yaşanmasına engel olmak için neler yapılması gerektiğini inceliyordum. İyi haber, buna engel olmak için gerekli adımlar yıllar önce zaten atılmıştı. Ama yine de hata yaptık”

Zuckerberg, verileri daha sonra Cambridge Analytica’ya veren akademisyen Aleksandr Kogan’ın yaptıklarından Guardian gazetesi aracılığıyla haberdar olduğunu, kullanıcıların izni olmadan veri paylaşımının şirket politikalarının ihlali sayıldığını belirtti.

Facebook ve Trump’ın seçimde işbirliği yaptığı firma ateş altında

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>