Published On: Wed, Mar 21st, 2018

Fed, merakla beklenen açıklamasını yaptı; faiz artırımına gitti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD Merkez Bankası (Fed) piyasa beklentisine paralel 25 baz puanlık faiz artışı yaptığını açıkladı.

FED politika faizini, yüzde 1,25-1,50 aralığından yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti. Karar, 8’e karşı 0 oyla alındı.

2019 sonunda gösterge faiz oranını yüzde 2.7’den 2.9’a çeken Fed, gelecek 2 yılda önceki tahminlerden daha hızlı büyümenin beklendiğini belirtti.

Enflasyon beklentisi ise 2018 ve 2019 yılı için değişmeyerek sırasıyla yüzde 1.9 ve yüzde 2 oldu.

Son olarak 31 Ocak 2018’de faizlerde değişikliğe gitmediğini açıklayan Fed politika faizini 1.25-1.50 bandında sabit bırakmıştı.

100 yıllık Fed tarihinin ilk kadını Başkanı olan Janet Yellen’ın görev süresi 3 Şubat 2018’de dolarken, yerine Jerome Powell atanmıştı. Bankanın, 2018’deki ilk faiz artışı da yeni başkan Jerome Powell ile geldi.

Moody’s Analytics Direktörü Ryan Sweet, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin bu hafta yapacakları toplantıda faiz beklentilerini yükseltme ihtimali olduğunu belirtirken, High Frequency Economics Başekonomisti Jim O’Sullivan da Fed’in bu haftaki toplantısında faiz artıracağından şüphe duymadığını kaydetmişti.

Sweet FED kararı öncesindeki açıklamasında şunları kaydetti:

“Noktasal grafikteki medyan projeksiyonun, bu yıl üç yerine dört faiz artışına işaret etmesi için 4 üyenin beklentisini yükseltmesi gerekiyor. Fed Başkanı Powell, bu isimlerden biri olacağa benziyor ve diğer üyeler onu izleyebilir.”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>