Published On: Tue, Mar 20th, 2018

BM’den İsrail’in Filistinli çocuk gözaltılarına tepki

– Bm İnsan Hakları Konseyi raporu:

– “Filistinli çocuk gözaltıları sistematik ve yaygın şekilde yayıldı”

– “Filistinlilere yönelik sağlık sistemi çöküşün eşiğine geldi”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – İsviçre’nin Cenevre kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 37. Oturumunda, İsrail tarafından Filistinli çocukların gözaltı hallerinin devam etmesi ve uygulamanın “sistematik ve yaygın bir şekilde yayılması” kınandı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiser (OHCHR) Yardımcısı Kate Gilmore, 6 farklı Filistin raporunu Konsey’e sundu.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin en sonra raporları, Filistinlilerin yaşam koşullarının geçtiğimiz yıl ciddi biçimde kötüleştiğini ortaya koydu.

Gilmore, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Batı Şeria ve Gazze’den gelen BM raporlarının “Filistinlilerin yaşam koşullarının bir yıl içinde nasıl dramatik bir şekilde kötüleştiğini ve çocuklarda İsrail işgalinin verdiği darbenin izlerini taşıdıklarını” gösterdiğini belirtti.

Bölgedeki şiddet olaylarından dolayı bu yıl şu ana kadar 15 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini bildiren Gilmore, “Çatışmanın çocukların yaşamları üzerindeki etkisi tamamen kabul edilemez. Bu yıl sadece protestolar kapsamında 6 çocuk vuruldu ve öldürüldü” ifadelerini kullandı.

Gilmore, ayrıca Gazze’ye yönelik İsrail’in on yıllardır sürdüğü ablukanın artık dayanılmaz boyutlara ulaştığını vurguladı.

BM İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü Michael Lynk de BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunulan raporunda, Kasım 2017’de, 313 Filistinli küçük çocuğun hapse atıldığı ve geçen yıl boyunca sadece Doğu Kudüs’te gözaltına alınan çocuk sayısının 729 olduğu kaydedildi.

Oturumda BM yetkilileri, İsrail tarafından Filistinli çocukların gözaltı hallerinin devam etmesini ve uygulamanın “sistematik ve yaygın bir şekilde yayılması”nı kınadıklarını dile getirdiler.

Bu arada, Batı Şeria’daki Kudüs protestolarında evinin girişine gelen İsrail askerlerine direnen 16 yaşındaki Ahed Tamimi 19 Aralık 2017’de Ramallah’ta ailesiyle yaşadığı eve sabaha karşı baskın düzenlenerek gözaltına alınmış, daha sonra tutuklanarak hapse atılmıştı. BM’nin ve bir çok uluslararası kuruluşun, defalarca İsrail’in bu tutumunu kınayıp, Ahed’in serbest bırakılmasını istemesine rağmen, küçük kız hala cezaevinde tutulmaya devam ediyor.

Uluslararası topluma acil çağrı

Özel Raportör Lynk de Konseyi’ne sunulan Filistin raporuyla ilgili açıklamasında, Gazze’de yaşayan Filistinlilere yönelik sağlık sistemi çöküşün eşiğine geldiğini vurguladı.

Lynk açıklamasında, “İsrail’i, bir kez daha uluslararası hukuka uymaya ve 1967’den beri işgal altındaki Filistin topraklarının 50 yıllık işgaline son vermeye çağırıyorum” diyerek,  uluslararası toplumdan yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>