Published On: Tue, Mar 20th, 2018

Afrin’deki “klor gazı” iddiasını BM’nin Türk direktörü cevapladı; güvenilir kanıt yok

– Ahmet Üzümcü: Afrin’de klor gazı kullanıldığına dair hiçbir kanıt yok

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, Afrin’de klor gazı kullanıldığı iddialarına ilişkin yapılan araştırmada, soruşturma yürütmeye değer güvenilir kanıt bulunamadığını söyledi.

Üzümcü, BM Güvenlik Konseyi’nin toplantısına katılarak, üye ülkeleri Suriye’de kimyasal silah kullanıma ilişkin bilgilendirdikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında, KSYÖ’nün 2014’ten bu yana Suriye’deki 70’ten fazla zehirli gaz saldırısı olayını soruşturduğunu bilgisini veren Üzümcü, en son “Doğu Ghouta’da kimyasal silah kullanımıyla ilgili birkaç” iddia olduğunu belirtti.

Üzümcü daha sonra, “Uzmanlarımız onlara bakıyor, ancak bu bir yerleşim yeri olduğu için açıkça bilgi ve materyallere erişim çok zor” diye konuştu.

İnsan Hakları Suriye Gözlemevi, rejimin isyancıların elindeki Doğu Ghouta’yı geri almak için köyde klorun zehirli bir gaz olarak kullanıldığını belirtmişti.

Üzümcü açıklamasında, Afrin’de klor gazı kullanıldığı iddialarına ilişkin bir soru üzerine, ”Bazı iddialara bakıldı ama soruşturma yürütmeye değer güvenilir hiçbir bilgi bulunamadı.” ifadesini kullandı.

Rus ajanın İngiltere’de zehirlenmesi

Üzümcü, eski Rus askeri ajanı Sergey Skripal ile kızının İngiltere’de zehirlenmesi ve olayda Rus yapımı sinir gazının kullanıldığı haberlerine ilişkin açıklamasında ise İngiltere’nin talebi üzerine KSYÖ’nün uzman gönderdiğini bildirdi. İngiltere’den alınan kan örneklerinin Lahey’de inceleneceğini belirten Üzümcü, analizleri sonuçlandırmanın 2-3 hafta süreceğini söyledi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>