ABD Dışişleri Bakanlığı: ABD-Türkiye Menbiç’te anlaşamaya varılamadı

– ABD ve Türkiye Menbiç konusunda hala net bir anlaşamaya varamadığı belirtildi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Washington ile Ankara’nın Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç kenti üzerinde hala anlaşmaya varamadığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, bugünkü açıklamasında henüz iki ülkenin bir anlaşmaya varamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, Afrin şehir merkezinin TSK tarafından ele geçirilmesinin ardından yabancı TV kanallarına Türkiye’nin ABD ile Menbiç konusunda anlaştığını ve artık ABD’den uygulama beklendiği sözü hatırlatırlarak yöneltilen bir soru üzerine Natuert, “Bu komik, çünkü varılan bir anlaşma yok” ifadesini kullandı.

Natuert, Washington ile Ankara arasındaki diplomatik görüşmelerin bir sonraki turunun ne zaman yapılacağına ilişkin soruya ise “Şu anda ilan edeceğimiz bir şey yok” cevabını verdi.

Trump’un Putin’i araması

Nauert, toplantıda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefonla arayarak tebrik etmesiyle ilgili olarak şunları kaydetti: “Buna protokol denir. Dünyanın her yerinde böyledir, birisi seçimleri kazanınca telefonu alır ve ararsın. Bunu bir çok liderin yaptığı gibi Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da yaptığını gördük. İster beğenin isterseniz beğenmeyin ama bizim Rusya hükümetiyle bir ilişkimiz var. Bu hayatın bir parçası ve gerçeğin en basit hali.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.