Trump uyuşturucu kaçakçılarına “idam” istedi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, uyuşturucu kaçakçılarına ölüm cezası dahil en ağır cezaların getirilmesini içeren yeni bir yasal düzenleme konusunda yaptığı açıklamada, uyuşturucu tacirlerine “idam”la cezalandırılmasını istedi.

Seçim konuşmalarında, sıkça uyuşturucu kaçakçılarına en ağır cezanın verilmesinden yana olduğunu belirten Trump, bu konudaki düzenlemeyi, ABD’de uyuşturucu kullanımının yoğun olduğu New Hampshire eyaletinde düzenlediği toplantıda açıkladı.

Trump bu konudaki yeni düzenleme kararıyla ilgili açıklamasında, “Uyuşturucu tacirlerine karşı yeterince sert tedbirler almıyorsak eğer, zamanımızı boşa harcıyoruz demektir ve bu sert tedbirler idam cezasını da içeriyor.” ifadesini kullandı.

Trump ayrıca, Amerika’nın gençlerini uyuşturucu denemekten vazgeçirmek için Reagan döneminde kullanılan “Sadece Hayır De” gibi yüksek profilli reklam kampanyasıyla yeni düzenlemeleri desteklemeyi planlıyor.

Trump’ın konuşmasını yaptığı sırada, Beyaz Saray’dan yapılan resmi açıklamada ise Trump’ın uyuşturucuyla nasıl mücadele edeceğine ilişkin detaylara yer verildi.

Açıklamada, belirli durumlarda ABD Adalet Bakanlığının uyuşturucu tacirlerine idam isteyebileceği belirtildi.

ABD İç Politika Konseyi Direktörü Andrew Bremberg, pazar günü yaptığı açıklamada, Başkan Trump’ın uyuşturucu kaçakçıları için ölüm cezası getirecek bir kanun düzenlemesi yapacağını duyurmuştu.

Bremberg açıklamasında, “Yasalar uygun hale geldiğinde Adalet Bakanlığı, uyuşturucu kaçakçıları için ölüm cezası verebilecek. Başkan, mevcut cezanın işlenen suçun karşılığı olmadığını düşünüyor.” dedi.

Uyuşturucuyla mücadele Trump seçim sözüydü

Trump, Başkanlık seçim kampanyasında sıkça “uyuşturucuyla ve uyuşturucu ilaçların aşırı kullanımıyla mücadele” edeceğinin sözünü vermişti.

Trump Demokratların tepkilere rağmen Meksika sınırına öreceği duyarı savunurken, Meksika’dan ABD’ye giriş yapan uyuşturucu kaçakçılarıyla mücadele açısından duvarın önemli olduğunu dile getirmişti.

 

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.