Çanakkale Zaferi’nin 103. yılı

NEW YORK – 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Türkiye’de ve yurt dışında düzenlenen törenler ve sosyal medya mesajlarıyla anılıyor. Yurt dışındaki Türk kuruluşları da gün dolayısıyla anma etkinlikleri organize ettiler.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü sebebiyle sosyal medya hesaplarından mesaj yayınladı:

“Dünya’nın en güçlü donanmaları Çanakkale Boğazı’ndan kolayca geçip gidebileceklerini zannettiler. Ancak karşılarında göğsünü siper etmiş Mehmetçikleri buldular.

1915 yılında 18 Mart’ta Çanakkale’de kazanılan zaferin üzerinden 103 yıl geçti. Ama ne şehitler ne de o destansı mücadele unutulmadı.”

Siyasiler de sosyal medya hesaplarından paylaştıkları mesajlarıyla, tarihi günü yad etti. Sosyal medya paylaşımlarında #ÇanakkaleZaferi ve #ÇanakkaleGeçilmez etiketlerini kullandı.

ABD’de Çanakkale Zaferi ve Şehitler için özel programlar

ABD’de faaliyet gösteren ve New York’taki Türk Günü Yürüyüşü’nü düzenleyen çatı kuruluşu Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) her yıl olduğu gibi bu yıl da Çanakkale şehitlerini anmak ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünü kutlamak için özel bir program hazırladı

Çanakkale Zaferi’nin 103. yılı için Türkiye’de ve dünya genelinde özel törenler düzenlenirken, New York’un Long Island bölgesinde hizmet veren Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Mevlana Camisinin hafta sonu okulunda eğitim gören öğrencileri tarafından Çanakkale Zaferlerinin 103. yılı nedeniyle özel bir anma programı düzenlendi. Törene, New York Başkonsolos Yardımcısı Serdar Özkan da katıldı.

ABD’deki Türk çatı kuruluşu Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) da her yıl olduğu gibi Çanakkale şehitlerini anmak ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünü kutlamak için özel bir program hazırladı. TADF, New Jersey’de bugün gerçekleştirilecek özel bir anma programında, şehitlerin ruhu için vatandaşlara ücretsiz yemek servisi yapılacağı bildirildi.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.