Dahi fizikçi Stephen Hawking hayatını kaybetti

NEW YORK – Albert Einstein’den sonraki en büyük dahi olarak kabul edilen ünlü fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti.

Motor nöron hastalığını (ALS Amyotrofik Lateral Skleroz) yenip çağının en saygın ve başarılı bilim insanlarından kabul edilen ünlü fizikçi Hawking’in aile sözcüsü, Hawking’in hayatını kaybettiğini duyurdu.

Hawking’in çocukları Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümüyle ilgili  “Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi” ifadesini kullandılar.

Stephen Hawking kimdir?

Stephen William Hawking, 8 Ocak 1942 tarihinde Oxford- İngiltere’de dünyaya geldi.

8 yaşındayken ailesiyle birlikte Londra’nın yaklaşık 32 kilometre kuzeyinde bulunan St. Albans’a taşındı. 11 yaşında St. Albans Okulu’na ve ardından Oxford Üniversitesi Koleji’ne giden Hawking babasının tıp okuması konusunda ısrarına rağmen, Matematik eğitimi almak istedi.

Matematik Bölümü, okuduğu kolejde olmadığı için Fizik Bölümüne geçen Hawking, üç sene sonra Doğal Bilimler alanında birinci sınıf onur derecesi aldı.

Hawking, evreni yöneten temel yasalar üzerine yoğunlaştı. Roger Penrose ile Einstein’ın Görelilik Teorisinin genelde mekân ve zamanı ima ettiğini, Big Bang’te bir başlangıç olsa da kara deliklerin evrene son vereceğini savundu.

12  onursal derecesi bulunan Hawking, birçok ödül, madalya ve nişan sahibi. 1982’de CBE ödülüne layık görülen Howking, Royal Society’nin ve ABD Ulusal Bilimler Akademisinin bir üyesidir.

Stephen Hawking’e 21. doğum gününden kısa bir süre sonra ALS teşhis kondu. Tekerlekli sandalyeye ve iletişim için bilgisayarlı bir ses sistemine bağımlı olmasına rağmen, evlenen Hawking’in üç çocuğu ve üç torunu bulunuyor.

Hawking, Albert Einstein’den sonraki en büyük dahi olarak kabul ediliyor.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.