İngiltere’ye ABD de destek verdi: Saldırının arkasında Rusya var

NEW YORK – İngiltere Başbakanı Theresa May’ın, eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın maruz kaldığı kimyasalla ilgili saldırının arkasında, Rusya’nın olduğu yönündeki düşüncesine ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da katıldı.

İngiliz Parlamentosunda milletvekillerini bilgilendirdiği konuşmasında, “Skripal ile kızının, Rusya tarafından geliştirilen tipte askeri nitelikte, sinir sistemi üstünde etkili bir maddeyle zehirlendiği artık anlaşıldı.” açıklamasını yapan May’in ardından, ABD Dışişleri Bakan Tillerson da Rusya’yı suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, İngiltere’de eski Rus casusunun zehirlenmesi olayının arkasında Rusya’nın olduğuna inançlarının tam olduğunu belirtti.

Tillerson İngiltere’de zehirlenen eski Rus casusu ile ilgili yazılı açıklamasında, “İngiltere’nin yürüttüğü soruşturmaya ve Rusya’nın saldırının arkasında olduğu yönündeki düşüncesine güvenimiz tam.” dedi.

Bakan Tillerson daha sonra şu ifadelere yer verdi:

“Bu tür saldırıların hiçbir meşru tarafı yoktur ve Rusya’nın tekrar bu tür girişimlerde bulunması bizi ciddi şekilde rahatsız etmiştir. Ukrayna’dan Suriye’ye, şimdi ise İngiltere’de, Rusya açıkça diğer ülkelerin bağımsızlığını ve bu ülkelerin vatandaşlarını hedef alarak dünyada istikrarsızlığa yol açan davranışlarını devam ettiriyor. Bu cinayeti işleyen ve bu cinayetin işlenmesi için emir verenlerin gerekli ağır sonuçla yüzleşmesi konusunda mutabık kaldık.”

Beyaz Saray da kınadı

Beyaz Saray Sözcüsü Sanders da günlük basın brifinginde Rusya’nın adını belirtmeden saldırıyı kınadı.

Sanders açıklamasında şunları kaydetti:

“Bir İngiliz vatandaşına karşı İngiltere topraklarında son derece öldürücü bir sinir etmeninin kullanılması zorbalıktır. Bu saldırı pervasız, sorumsuz ve ayrım gözetmeksizin yapılmıştır. Bu saldırıyı bütünüyle kınıyoruz.” dedi.

İngiltere Başbakan May, söz konusu maddenin “Novichok” olarak bilinen kimyasal grubuna dahil olduğunu belirtti. May açıklamasında, Salisbury yakınında yer alan Porton Down Laboratuvarı’ndaki incelemelerin ardından tespit edilen kimyasalın daha önce Rusya tarafından üretilmiş olduğu ve bu ülkenin aynı kimyasalı halen de yapabileceğinin bilindiğini kaydetmişti.

Rusya’nın Londra Büyükelçiliği ise Skripal olayıyla ilgili iki ülke ilişkilerini olumsuz etkileyen “temelsiz suçlamaların” olarak niteledi.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.