Bakan Kaya BM’de Suriyeli ve Arakanlı kadınların acılarını dile getirdi

– Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Kaya, BM’deki konuşmsında, ‘Suriyeli ve Arakanlı kadınların acıları’nı dile getirdi

– ”Türkiye tarihin hiçbir döneminde ezilene sırtını dönmedi çünkü insanı ve insani değerleri canlı tutmak bizim için kutsaldır.”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Kadının Statüsü Komisyonu (KSK) yıllık toplantısında yaptığı konuşmada ‘Suriyeli ve Arakanlı kadınların acıları’nı dile getirdi.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde bu yıl, 12-23 Mart tarihleri arasında 62’ncisi düzenlenen BM KSK toplantıları devam ediyor.

Bu yılki konusu cinsiyet eşitliğini gerçekleştirmenin önündeki zorluklar ve fırsatlar ile kırsal bölgelerde yaşayan kadınların ve kızların güçlendirilmesi temaları üzerine olan KSK toplantıları nedeniyle New York’ta bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya BM Genel Kurulu’nda Türkiye adına bir konuşma yaptı.

Bakan Kaya konuşmasında, “Kadınların katkısı olmadan sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak imkansız ve bu nedenle, kadınların neredeyse tüm yaşam alanlarında hak sahibi olmaları hayati bir önem taşıyor.” dedi.

Türkiye’de uygulamalara değinen Kaya, Türkiye’nin savaş, terör ve göçün kadın ve çocuklar üzerinde açtığı derin yaraları hafifletmek için elinden geleni yaptığını ve yapmaya devam ettiğini belirtti. Kaya,  “Ben sadece Suriyeli kadınların değil, aynı zamanda Arakanlı kadınların gözlerindeki acılara şahit olmuş bir kadın bakanım ve bu toplantıda kadınların yaşadığı bu drama dikkati çekmek istiyorum.” dedi.

Türkiye’de son 15 yıl karnesi

Türkiye’de, son 15 yılda kız çocuklarının yükseköğretime katılım oranı 3 kat arttığını bildiren Kaya son 15 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu alanda ”sessiz bir devrim” yapıldığını ve bu süreçte kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi, kadına yönelik şiddetle mücadele ve kadınların güçlendirilmesini konusunda temel politikalar oluşturduklarını belirtti.

Kadınları girişimciliğe teşvik

Kadınların son 12 yılda iş gücüne katılım oranını yüzde 45, kadın istihdam oranını da yüzde 75 artırdıklarını belirten Kaya, kadınların girişimciliğini teşvik etmeye yönelik adımlar da atttıklarını dile getirdi.

Kaya, çalışan annelere destek olma ve çocuk bakımını kolaylaştırmaya yönelik annelik, süt izinleri, doğum izinleri, esnek çalışma modelleri konusunda düzenlemeler getirdiklerini belirtti.

Kaya, ”Bugün Türkiye olarak, doğum öncesi bakım hizmetlerine erişimde yüzde 99 ve sağlık çalışanlarıyla doğumda yüzde 98 gibi yüksek oranlara ulaştık.” dedi.

 Çiftçi kadınlarının sosyal güvenliğe dahili

Kaya daha sonra şöyle devam etti:  ”Türkiye olarak eğitim ve sağlık alanlarında gerçekleştirdiğimiz ilerlemeler, kırsal alandaki kadınların durumunu da iyileştirdi. Ayrıca, gerçekleştirdiğimiz yasal düzenlemeyle sosyal güvence eksikliğini de büyük ölçüde ortadan kaldırdık ve çiftçi kadınlarımızı sosyal güvenlik sistemine dahil ettik.” diye konuştu.

Savaş ve göç en çok kadın ve çocukları etkiliyor

Konuşmasında, kırsaldaki kadınlarla kıyaslanamayacak düzeyde yoksulluk içinde yaşayan milyonlarca insan olduğunu belirten  Kaya, ”Bugün savaş, terör ve göç en çok kadınları ve çocukları etkiliyor.” ifadesini kullandı.

Kaya, Türkiye’nin 3,5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığına ve bunların yüzde 71’nin kadın ve çocuk olduğunu belirtirken, ”Türkiye tarihin hiçbir döneminde ezilene sırtını dönmedi çünkü insanı ve insani değerleri canlı tutmak bizim için kutsaldır.” dedi.

Suriyeli kadınlarla birlikte Arakanlı kadınların yaşadığı drama da değinen Kaya şunları kaydetti:

”Savaş, terör ve göçün kadın ve çocuklar üzerinde açtığı derin yaraları hafitletmek için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Ben sadece Suriyeli kadınların değil, aynı zamanda Arakanlı kadınların gözlerindeki acılara şahit olmuş bir kadın bakanım ve bu toplantıda kadınların yaşadığı bu drama dikkati çekmek istiyorum.”

Türkiye ABD’de Aile Ateşeliği açmayı planlıyor

Bakan Kaya Türk toplum temsilcileriyle yaptığı konuşmada ABD’de Aile Ateşeliği açmayı planladıklarını bildirdi.

Açıklamasında, ”Özelikle güçlü aile yapılarının tesisi ve ailelerimizin huzurlu geleceğe daha sağlam adımlarla yürümeleri için Amerika’da da bir ateşelik açma hedefimiz var” diyen Kaya şunları söyledi:

“Konsolosluğumuzla da az önce görüştük, inşallah New York’ta da Aile Ateşeliğini açacağız. Burada, özellikle bu FETÖ terör örgütünün etkisinden ailelerimizi korumak adına bunun çok önemi olduğunu düşünüyorum. Burada maalesef FETÖ terör örgütünün darbe öncesinden başlayarak kaçıp buraya gelen ve sonrasında da buraya gelen çok fazla örgüt elemanı var.”

, , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.