WSJ’dan ABD’nin İncirlik’ten kalıcı olarak çekilecek iddiası

NEW YORK  – ABD’nin en yüksek tirajlı gazetesi Wall Street Journal (WSJ), ABD’nin İncirlik’ten kalıcı olarak çekileceği iddiasını içeren bir yazı yayınaldı.

Haberde ABD ordusu, Adana’da bulunan İncirlik Üssü’nden kalıcı olarak çekilmeyi düşündüğü dile getirildi.

Gazeteye açıklamada bulunan Amerikalı askeri yetkililer, Türkiye-ABD ilişkilerinde, “koz olarak kullanıldığını düşündükleri” İncirlik’teki ABD askeri varlığının sona erdirilebileceğini belirttiler.

WSJ haberinde, üste bulunan 10 adet A-10 savaş uçağının ocak ayında Afganistan’a kaydırıldığını ve şu anda sadece yakıt ikmal uçaklarının bulunduğu bilgisine yer verdi.

Adı açıklanmayan bir Türk yetkili, uçakların Afganistan’a kaydırılmasının iki ülke arasındaki ilişkilerin kötüye gitmesine bağlarken, bunu ABD’nin dikkatini Suriye’den Afganistan’a çevirmesinin bir göstergesi olduğu düşüncesini dile getirdi.

Gazeteye konuşan ABD’li yetkili, bir süredir İncirlik’ten çıkma planının masada olduğunu ve bir başka önemli NATO müttefiği olan Almanya’nın da Türkiye ile yaşadığı İncirlik krizine değinirken, ABD yetkililerin, Türkiye’nin üssün kullanımıyla ilgili herhangi bir resmi kısıtlama getirmediğini kaydetti.

ABD’nin Avrupa Kuvvetlerinin Sözcüsü Yüzbaşı Wendy Snyder ise diğer açıklamaların tersi yönde,  “İncirlik Üssü, ABD için kritik bir öneme sahip ve aynı zamanda da Türkiye-ABD arasındaki dayanışmanın bir göstergesi” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.