ABD’den Suriye’de askeri operasyon sinyali

– BM Güvenlik Konseyi’ne yeni bir Suriye ateşkes tasarı teklifi sunan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley, yaptığı konuşmada, Suriye’de askeri harekat sinyali verdi

– “Çocuklar ölürken hareket edemezsek eğer, burada hiç işimiz yok.”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Suriye’de başarısız olan ateşkes kararının ardından yeni bir tasarı hazırladıklarını ve Suriye’de gerektiğinde ABD’nin “harakete geçmeye hazır” olduğunu bildirdi.

BMGK üyeleri, Hollanda’nın başkanlığında yaptıkları toplantıda, 2401 (2018) sayılı Suriye’deki 30 günlük ateşkes kararının uygulanmasını ele aldı.

Toplantıda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 5 Mart’ta kendisine sunulan 2401 sayılı ateşkes kararının uygulanmasıyla ilgili raporunu BMGK üyelerine sundu.

Genel Sekreter Guterres’in sunuş konuşmasında, şiddetin “Doğu Guta dışında da devam ettiği” ifadesini kullandığı dikkat çekti.

Konuşmasında, “bazı sınırlı konvoy sevkiyatlarına rağmen, insani yardım ve hizmetlerin güvenli şekilde sağlanamadığı”nı belirten Guterres, “Hiçbir kuşatma kaldırılmadı. Bildiğimiz kadarıyla, ağır bir hasta ya da yaralı tahliye edilmedi.” ifadelerini kullandı.

ABD’den yeni tasarı teklifi

Toplantıda konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley, Suriye’de bombaların çocukların üzerine yağmaya devam ettiğini belirterek, Suriye’deki ateşkesin başarısız olduğunu dile getirdi.

Haley konuşmasında şunları kaydetti:

“On altı gün önce bir anlaşmaya vardık. Rusya, anlaşmayı lehine oy verdi. Ve bu oylama ile Rusya, Güvenlik Konseyi üyelerinin geri kalanı gibi 30 günlük ateşkese destek vereceğine söz verdi… Bugün, Rusların taahhütlerini yerine getirmediklerini biliyoruz. Bugün, Doğu Guta’nın çocuklarına bombalar düşmeye devam ettikçe, eylemlerinin bu taahhütlerle uyuşmadığını görüyoruz. Bugün, Rusya’nın artık Esed rejiminin hastanelerin, tıbbi kliniklerin ve ambulansların korkunç tahribatını ve köylerin üzerine kimyasal silah bırakmayı engelleyip etkilemeyeceğini sormalıyız.”

Ateşkes başarısız olduğunu ve harekete geçme zamanının geldiğini belirten Haley, “ABD bahanelere yer bırakmayacak, kabul edilir edilmez yürürlüğe girecek bağlayıcılığı olan yeni bir karar tasarısı hazırladı”

Haley konuşmasında ayrıca, “Çocuklar ölürken hareket edemezsek eğer, burada hiçbir işimiz yok.” dedi.

Tasarıya veto yetkisi bulunan Rusya’nın yaklaşımının olumsuz olması bekleniyor.

Hava operasyonu sinyali

Haley konuşmasında,  “Tercih ettiğimiz yol değil ama, alacağımızı daha önce gösterdiğimiz bir yol ve tekrar almaya hazırız” ifadelerini kullanırken, ABD’nin rejimin katlimanlarına son vermesi için askeri operasyon yapabileceğinin sinyalini verdi.

Büyükelçi Haley, “Uluslararası toplum sürekli olarak harekete geçmediğinde, devletlerin kendi eylemlerini yapmaya mecbur kaldığı zamanlar vardır.” ifadesini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi Suriye muhalefetini ağırlıyor

, , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.