Published On: Fri, Mar 9th, 2018

TSK ve ÖSO, Afrin ilçe merkezini ablukaya aldı

ANKARA – Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 20 Ocak’ta, Fırat Kalkanı Harekatı’nda şehit verilen 72 askeri anarak 72 savaş uçağı ile Afrin kırsalında tespit edilen hedeflere hava bombardımanı düzenleyerek hudut güvenliğini sağlamak amacıyla PKK/PYD’li teröristlere yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’da sıra şehir merkezine geldi.

Harekat kapsamında havadan jetlerin karadan da ateş destek vasıtalarının desteğiyle ilerleyen TSK, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri ile beraber terör grubuna yönelik operasyonlarında 5’i belde merkezi olmak üzere 150’nin üzerinde köy ve stratejik noktayı teröristlerden temizledi.

Batı, doğu ve kuzey cephelerinde ilerleyen TSK ve ÖSO birlikleri, Afrin kent merkezine kimi bölgelerde birkaç kilometre mesafeye ulaştı ve sıra harekeatın en hassas bölümü şehir merkezine geldi.

Merkeze bağlı Şavarighat El Caviz ve Melkiye ve Büyük Halobu köyleri teröristlerden temizlendi. Afrin ile Azez’e su sağlayan barajı kontrolüne aldı.

Öte yandan Azez’in Afrin ve Halep ile ulaşımını sağlayan ve 4 yılı aşkın süredir terör örgütü PYD/PKK denetiminde olan Batı Kavşağı da çatışmaların ardından ÖSO kontrolüne girdi. Çatışmaların ardından akşam saatlerinde kavşakta kontrolün sağlanmasıyla çok sayıda ÖSO mensubu, yıllardır geçiş yapamadıkları bölgeye giderek sevinç gösterisi yaptı. Türkiye lehine sloganlar atan ve ay yıldızlı bayrağı dalgalandıran ÖSO üyeleri, en kısa zamanda Afrin’i de özgürleştireceklerini ifade etti.

TSK ve ÖSO, harekatın başlamasından bu yana 3 bin 149 teröristi etkisiz hale getirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>