Trump yönetimi ile Kaliforniya eyaleti arasında hukuk savaşı

SACRAMENTO (TURKISH JOURNAL) – ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın Kaliforniya’ya giderek, eyalet yönetimini yasa dışı yollarla ABD’de bulunan göçmenleri koruyan yasalarından dolayı dava etti. Dava, Başkan Donald Trump yönetimi ile Kaliforniya arasında var olan göçmenlik anlaşmazlığının daha da büyüyerek bir hukuk savaşına dönüşmesine neden oldu.

Kaliforniya’nın başkenti Sacramento’ya giderek açtığı dava açan Bakan Sessions, eyalet meclisinde düzenlediği toplantıda eyalet yetkililerine sert mesajlar verirken, “Akıl dışı, adaletsiz ve anayasal olmayan politikalarla savaşmaya devam edeceğiz. Bu savaşı kazanmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Sessions’un dava başvurusu ve eyalet yönetimine karşı sert ifadelerinin ardından  açıklamada bulunan Kaliforniya Valisi Jerry Brown ise “Bu, Kaliforniya’ya karşı açılmış bir savaştır” diyerek, “Dava, Trump yönetiminden daha uzun sürecektir” ifadesini kullandı.

Brown ile aynı düşüncede olan Kaliforniya Başsavcısı Xavier Beccera da Kaliforniya kanunlarının federal yasalarla uyumlu olduğunu ve Adalet Bakanlığının eyalete karşı açtığı davaya karşı dava ile cevap vereceklerini bildirdi.

Eyalet meclisi üyesi Chiu Leon da yaptığı açıklamada, Başkan Trump’ın göçmenlik uygulamalarının Anayasa’nın 4. Maddesine aykırı olduğunu ileri sürerek Trump için, “Bizim başkabadayı Donald Trump’ın, ülkemizin, devletin, kentlerimizin, göçmen sırtlarında inşa olduğu unutmuş” ifadesini kullandı.

Leon açıklamasında şunları kaydetti:

“Göçmen topluluklarımıza anayasaya aykırı başkanlık kararnameleriyle, çalışma alanımıza girip aile üyelerimizin sınır dışı etmek için 10 bin yeni ICE ajanı teklifiyle bize savaş açtı.”

Kaliforniya, ABD Başkanı Donald Trump’ın uyguladığı göçmen karşıtı yeni uygulamalara ters şekilde, yasa dışı yollarla ABD’de bulunan göçmenlerin sınır dışı etmeyen ve Trump yönetimine karşı koyan eyaletlerin başında geliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.