BM İklim Değişikliği Özel Temsilcisi Bloomberg’den küresel ısınmaya karşı mücadele çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM İklim Değişikliği Özel Temsilcisi olarak atadığı eski New York Belediye Başkanı ve iş adamı Michael Bloomberg’i “iklim değişimi bizden daha hızlı ilerliyor” diyerek küresel ısınmanın 2 derecenin altında tutulması için küresel mücadele gerektiğini belirtti.

BM Genel Merkezi’nde Genel Sekreter Guterres ile görüşen  New York Belediye Başkanı Bloomberg, burada yaptığı açıklamada, Kuzey Kutup Dairesi’ndeki (Arktik kuşak) donmuş alanın önceye göre çok daha hızlı ve dramatik şekilde eridiğini belirtti.

Açıklamasında, “iklim değişimi bizden daha hızlı ilerliyor” diyen Bloomberg, küresel ısınmanın 2 derecenin altında tutulması konusunda küresel olarak mücadelenin önemli olduğunu ifade etti.

Bloomberg, kurduğu  “America’s Pledge” (Amerika’nın Vaadi) vakfının iklim değişiminin gerçek olduğunu anlatmaya çalıştığını bildirdi.

Eski Başkan Barack Obama döneminde ABD’nin de imzaladığı anlaşmadan çekilebileceğini belirten Başkan Trump’ın genel olarak görüşlerinin günden güne değiştiğini belirten Bloomberg, yine de ABD’nin Paris Anlaşmasına katılması konusunda umutlu olduğunu belirtti.

Trump yönetiminin, ABD’deki karbondioksit salınımının üçte birini üreten kömür santrallerini hedef alarak sera gazı salınımını 2030 itibarıyla yüzde 32 azaltmayı hedefleyen  “Temiz Enerji Planı”nı (CPP) yürürlükten kaldırma teklifine karşı mücadele için çağrısı yapan Bloomberg, bu konuda çevre örgütlerine bağışlarda bulundu.

İklim değişikliği ile ilgili raporların hava sıcaklığının en az 2 derece artacağı vurgulanırken, Aralık 2015’de imzalanan Paris İklim Değişimi Anlaşması’na göre,  küresel olarak hava sıcaklığı ortalama 2 derecenin altında tutulması hedefleniyordu.

Korkutan sonuçlar

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) öncülüğünde yürütülen bir bilimsel çalışmada, Arktik kuşaktaki donmuş alanın mevcut hızında çözülmeye devam etmesi halinde, 2300 yılına gelindiğinde bölgedeki karbon salımının, 2016 yılında dünya çapında fosil yakıtlardan kaynaklanan karbon salımının 10 katına çıkacağı bilgisine yer verildi.

 

 

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.