BM’nin Afrin açıklaması

– BM, PKK/YPG’nin hala halkın şehri terketmesine izin vermediğini bildirdi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suriye’nin Afrin bölgesiyle ilgili yaptığı açıklamada, bölgeyi işgal eden terör grubu PKK/YPG için yerel yöneticiler ifadesini kullanırken, “Yerel yetkililerin hala, bölgeden hiç kimsenin çıkmasına izin vermediklerini anlıyoruz.”  dedi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric düzenlediği günlük basın toplantısında Suriye’deki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Duma’ya uzun süre sonra ilk defa girildi

Dujarric açıklamasında ayrıca, Suriye’de, 15 Kasım 2017’den bu yana ilk defa Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri’ne ait bir konvoyun rejimin kuşatması altındaki Doğu Guta’daki Duma’ya girdiğini bildirdi.

Ekiplerin ihtiyacı olan 27 bin 500 kişiye sağlık ve beslenme malzemeleri dağıttığını belirten Dujarric, Duma için dağıtımı planlanan sağlık malzemelerinin bir çoğuna izin verilmediğini kaydetti.

Hava saldırıları devam ediyor

Dujarric açıklamasında, Duma’ya giden konvoyun dağıtım yaptığı sırada Estern Guta’daki hava saldırılarının devam ettiğini belirtirken, BM’nin başta Doğu Guta olmak üzere Suriye genelinde erişimi engellenen bölgelere erişim sağlanması için tüm taraflara çağrıda bulunduğunu bildirdi.

Afrin’de terör grubu hala halkın kenti tertetmesini engelliyor

Sözcü Dujarric, Afrin ile ilgili bir soru üzerine yaptığı açıklamada ise, daha önceki açıklamlarında olduğu gibi, bölgeyi işgal eden terör örgütü PKK/YPG mensuplarını “yerel yetkililer” olarak nitlendirdi.

Dujarric, Afrin’den çıkan kişi sayısının sadece 5 bin olduğunu belirterek, “Fakat yerel yetkililerin hala, bölgeden hiç kimsenin çıkmasına izin vermediklerini anlıyoruz.” dedi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.