Published On: Mon, Mar 5th, 2018

Oscar gecesinde Kobe Bryant’tan, LeBron James’e “düşünce özgürlüğü” desteği

– Oscar Ödülü kazanan eski ünlü basketbolcu Kobe Bryant, Trump’ı eleştiren Lebron James’e “sesini kes, basketbolunu oyna ve siyasete karışma” diyen Fox TV sunucusu Ingraham’a göndermede bulundu:

– “Basketbol oyuncuları olarak susup top sürmemiz gerekiyor. Ancak bundan birazcık daha fazlasını yaptığımız için mutluyum.”

– “Sadece sporcu olarak değil, genel açıdan insanlar olarak da, inandığımız şey için konuşma yeteneğine sahibiz.”

LOS ANGELES (TURKISH JOURNAL) –  Selçuk Acar – Amerikan Ulusal Basketbol Ligi’nin (NBA) eski oyuncularından Kobe Bryant, hayatını konu alan kısa animasyon filmi “Sevgili Basketbol”un Oscar ödülü kazanmasının ardından yaptığı ödül konuşmasında, önceki ay ABD Başkanı Donald Trump’ı eleştiren NBA yıldızı LebRon James’e “kes sesini, basketbolunu oyna ve siyasete karışma” diyen Fox News sunucusu Laura Ingraham’a gönderme yaptı.

90. Akademi Ödülleri (Oscarlar), Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda ünlü komedyen Jimmy Kimmel’in sunduğu gecede sahiplerini buldu.

5 NBA şampiyonluğu bulunan Bryant’ın basketbola olan sevgisine ve NBA’deki 20 yıllık kariyerine değinen  “Sevgili Basketbol” filminin “En İyi Kısa Animasyon Filmi” dalında Oscar kazanmasının ardından ödül aldığı sırada sahnede yaptığı konuşma dikkat çekti.

Byrant gecede ödülü aldıktan sonra yaptığı kısa konuşmasında, “Basketbol oyuncuları olarak susup top sürmemiz gerekiyor. Ancak bundan birazcık daha fazlasını yaptığımız için mutluyum.” ifadesini kullanırken, Fox News suncusu Laura Ingraham’a göndermede bulunarak, James’e destek verdi.

Bryant sahneden indikten sonra basın salonunda yaptığı açıklamada ise şunları kaydetti:

“Sadece sporcu olarak değil, genel açıdan, insanlar olarak da, inandığımız şey için konuşma yeteneğine sahibiz. İster profesyonel atlet olun, ya da ister bir aktör olun veya olmayın, inandığınız şey için konuşabilirsiniz ve de insanları eleştirme hakkınız vardır. Demek istediğim, bu yaşadığımız demokrasi. Amerika’yı güzel yapan şey de budur.”

NBA yıldızlarından LeBron James geçen ay ESPN kanalında sosyal adaletsizlik konusunda Başkan Trump’ı hedef almasından sonra, muhafazakar yayınlarıyla bilinen Fox News’in sunucusu Laura Ingraham’ın ünlü siyahi basketbolcu James’e “kes sesini, basketbolunu oyna vr siyasete karışma” mesajı verirken, James All Star maçı öncesi ve sonrasında üzerinde “Bir Atletten Daha Fazlası” yazan ayakkabı giyerek, Ingraham’a cevap vermişti.

James, Aralık 2017’de de Washington’daki Capital One Arena’daki maçta bir ayağına siyah, diğerine beyaz ayakkabı giyerken “Eşitlik” mesajını vermişti.

2018 Oscar Ödüllerine Hispanik damgası

 

Takımı “All-Star” kazanan LeRon James ayakkabısıyla konuştu

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>