Beyaz Saray’da Netanyahu’yu ağırlayan Trump’tan Kudüs açıklaması

– İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte Oval Ofis’te basına açıklamada bulunan Trump, Küdüs’teki  büyükelçiliğin açılış törenine katılabileceğini belirtti

– Netanyahu’dan Trump’a:

“Sayın Başkan, İsrail ile ABD arasındaki ilişkiler hiçbir zaman sizin liderliğinizdeki kadar güçlü olmadı.”

– Trump’tan gümrük tarifelerine ilişkin açıklama:

– “Ticaret savaşı yaşamayacağız… Ancak geri adım da atmayacağız” 

“NAFTA’yı yeniden müzakere ediyoruz, anlaşma sağlayamazsak NAFTA’yı iptal edeceğim”  

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu Beyaz Saray’da ağırlayan ABD Başkanı Donald Trump, Küdüs’te açılmasına karar verdiği  büyükelçiliğin açılış törenine katılmak istediğini bildirdi.

Başkan Trump, Oval Ofis’te ağırladığı İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte basın mensuplarının karşısına geçti.

Trump burada yaptığı açıklamada, 14 Mayıs’ta Küdüs’te açılması planlanan büyükelçiliğin açılış törenine katılmak istediğini bildirdirirken, büyükelçiliğin maliyetinin 1 milyon dolardan, 250 bin dolara düşürüldüğünü vurguladı.

Netanyahu’dan Trump’a Oval Ofis’te Kudüs teşekkürü

Eski Başkan Barack Obama döneminde Beyaz Saray’da istediği sıcaklığı göremeyen, Trump’la mutluluğu gözlerden kaçmayan Netanyahu ise açıklamasında, ABD’nin Kudüs kararının çağlar boyu hatırlanacağını ifade ederek, kararı “Tarihi bir adım” olarak niteledi.

İki liderin eşlerinin yanlarında olduğu Oval Ofis’teki açıklamsında Netanyahu, Trump’a Kudüs kararından ve dostluğundan dolayı teşekkür etti.

Konuşmasında Trump’ı öven Netanyahu, “Sayın Başkan, İsrail ile ABD arasındaki ilişkiler hiçbir zaman sizin liderliğinizdeki kadar güçlü olmadı.” dedi.

İran’ın durdurulmasının, İsrail’in, ABD ve Arap müttefiklerinin ortak sorunu olduğunu ileri süren Netanyahu, İran’ı “her yerde saldırganlık yapmak”la suçladı.

“Tarifelerde geri adım atmayacağız”

Trump Oval Ofis’teki açıklamasında, Cumhuriyetçi Parti üyeleri ve ulusal iş dünyası örgütleri başta olmak üzere birçok grubun, Amerikalı şirketlere ve tüketicilere zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıktığı ithal çelik ve alüminyuma getirmeyi planladığı ek gümrük vergilerine de değindi.

Trump açıklamasında,  “Ticaret savaşı yaşayacağımızı sanmıyorum” ifadesini kullanırken, “Tarifelerde geri adım atmayacağız” dedi.

Seçim mitinglerinde sıkça dile getirdiği, “ABD’nin ticarette tüm ülkeler tarafından kazıklandığı” sözünü tekrarlayan Trump şunları söyledi:

“Ülkemiz ticarette dünyadaki tüm ülkeler tarafından kandırıldı. Dost olsun, düşman olsun herkes bizi kandırdı. Çin, Rusya, çok iyi olduğunu düşündüğümüz Avrupa Birliği… Onlarla iş yapamıyoruz çünkü buna izin vermiyorlar. Gümrük tarifelerinden çok daha kötü ticaret bariyerleri var.” Trump, ticarette ABD için en büyük probleminin Çin ile olduğunu belirtti.

ABD’nin Avrupa’dan otomobillere gümrük vergisini yükselteceğini açıklamasını tekrarlayan Trump, Avrupa Birliği’nin çelik ve alüminyuma getirilecek gümrük tarifelerine misilleme olarak Amerikalı şirketlere yönelik vergileri veya ticaret bariyerlerini artırması durumda, Avrupa menşeli otomobillere gümrük vergisini yükselteceğini kaydetti.

“NAFTA’yı yeniden müzakere ediyoruz, anlaşma sağlayamazsak NAFTA’yı iptal edeceğim”

Trump açıklamasında ayrıca, Kanada ve Meksika’ya yönelik gümrük tarifelerini kapsayan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) yeniden müzakeresine bağlı olduğunu kaydetti.

Açıklamasında, “NAFTA’yı söz verdiğim gibi yeniden müzakere ediyoruz. Eğer anlaşma sağlayamazsak NAFTA’yı iptal edeceğim” diyen Trump, “Amerikalılar için adil olduğuna inandığım bir anlaşma olursa, o zaman müzakere edeceğimiz noktalardan biri Kanada ve Meksika çeliğine yönelik tarifeler olur” ifadelerini kullandı.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.