ABD’deki “bomba siklonu” 7 kişinin yaşamına neden oldu

– ABD’de meteoroloji yetkilileri, ülkenin kuzeydoğusunda “ölüm ve kalım durumu” uyarısında bulundu

– Ağaçların devrilip enerji hatlarının zarar görmesine neden olan şiddetli rüzgar, en 7 kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı

– Başkent Washington’dan  Main’e 3 milyona yakın kişi elektriksiz kaldı

– Şiddetli rüzgar ayrıca hava 4 bine yakın uçuş iptaline yol açtı ve Amtrak kuzey yönüne tren seferlerini iptal etti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin doğusunda Georgia’dan Maine’e kadar kıyı şeridinde etkili olan fırtınada cuma akşamı itibarıyle en az 7 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Yeni bir “bomba siklonu”nun etkisi altına giren ABD’de Meteoroloji yetkilileri, ülkenin kuzey doğusunda yaşayanlara, bölgenin, şiddetli rüzgar, yağmur ve kar yağışının etkisi altına gireceği, bu “kış fırtınası”nı ciddiye almaları uyarısında bulundu.

Massacussets’in bazı bölgelerinde rüzgarın saateki hızı 145 kilometreye kadar çıktığı kötü hava şartları bir çok yerde kara ve hava ulaşımının kesilmesine yol açtı.

Yetkililer hava şartlarına bağlı olarak en az 7 kişinin yaşamını yitirdiğini ve ölüm bir çoğunun fırtınada ağaçların devrilmesi sonucunda yaşandığını bildirdi.

ABD’nin kuzeydoğusunda “bomba siklonu” şeklinde etkili olan kış fırtınası, cuma gününden itibaren 22 milyonu kıyı bölgelerinde olmak üzere, 80 milyonun yaşadığı alanda etkili oldu.

Boston’daki Ulusal Hava Durumu Servisi, Twitter üzerinden yaptığı uyarda, “Bu fırtınayı ciddiye alın!”, “Bu, sahil boyunca yaşayanların, özellikle de okyanuslara maruz kalmış kıyı şeritlerinin ‘ölüm kalım durumu'” ifadelerini kullandı.

Yetkililer, Massachussets eyaletinin Boston kenti ile birlikte, Colinas’ta ve Maine eyaletinin Portland kentine kadar şiddetini hissetirecek olan fırtınanın New York eyaletinin bazı bölgelerinde de kendini gösterdi.

Yetkililer fırtınayla ilgili ayrıca, özellikle kıyı bölgelerinde, “topoğrafik değişiklikler” olabileceği uyarısında bulmuşlardı.

Başkent Washington’dan Boston’a 2 milyon kişi elektriksiz

Şiddetli rüzgar ABD’nin Başkenti Washington DC’de ağaçların devrilip enerji hatlarının kesilmesi sonucunda 670 bin kişi elektriksiz kaldı. Virginia eyaletinin kuzeyinde, 112 bini Fairfax County’de olmak üzere 243 binden fazla abone elektriksiz kaldı.

Fırtınanın etkili olduğu bölgelerde toplam 2 milyondan fazla kişinin elektrikleri kesildi.

Hava ve demir yollarında sefer iptali

Washington DC ile birlikte, Delaware, New Jersey ve New York eyaletinde şiddetli rüzgar nedeniyle hava yolu şirketleri ve banliyö trenleri seferlerini güçlükle gerçekleştirirken, bir çok sefer iptal edildi.

LaGuardia ve John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’na bir süre gidiş ve gelişler fırtına koşulları nedeniyle geçici olarak durduruldu. Daha sonra yeniden faaliyete geçen havalimanında bir çok hava yolu şirketi yüzlerce uçuşunu iptal etti. New Jersey’de bulunan Newark Havalimanı’nda uçuşların yüzde 25’inin iptal edildi.

Ülke genelinde 4 bine yakın uçuş iptaline yol açan fırtına 3 bin 500 uşuşun ertelenmesine neden oldu. Amtrak treni kuzeydoğu yönündeki seferlerini iptal etti.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.