Putin’in “nükleer” çıkışına ABD’den cevap

WASHINGTON  (TURKISH JOURNAL) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dünyada yeni soğuk savaş endişelerine neden olan nükleer füze açıklamalarına ABD’de ilk cevabı Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White verdi. Sözcü White Putin’e cevabında, ABD’nin nükleer kapasitesinin, Rusya’dan gelebilecek bir tehdide karşı “tam şekilde hazır olduklarını” belirtti.

Haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pentagon Sözcüsü White, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “dünyanın her yanını vurabilecek büyük bir nükleer füze hazırladıkları ve dünyadaki hava savunma sistemlerinin buna karşı koyamayacağı” açıklamasına cevap verdi.

ABD’nin füze savunma sistemlerini güncellemesinin Rusya’ya değil, “serseri devletler” diye nitelendirdikleri İran ve Kuzey Kore gibi ülkelere karşı olduğunu vurgulayan White, ABD’nin Rusya’nın nükleer faaliyetlerine karşı caydırıcılık sağlamak için çeşitlendirildiğini ve Putin’in yeni füze açıklamasını şaşırtıcı bulmadıklarını belirtti.

White,  “Açıklama bizim için şaşırtıcı değil ancak Amerikan halkı emin olsun ki biz tam bir şekilde hazırız” dedi.

Sözcü White haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fotoğraf: Air Force Tech Sgt. Vernon Young Jr.

White, Putin’in, “Rusya’ya yönelik her türlü nükleer saldırının, nükleer savaş ilanı olarak addedileceğine” ilişkin  sözlerine karşılık ise, “Nükleer Durum İnceleme Belgesi’nde düşük kapasiteli nükleer silah ihtiyacını ortaya koyduğumuzda bunun Rusya’nın yaptıklarından dolayı olduğunu belirttik. Bu, Orta Ölçekli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’na aykırı değil. Nükleer stokumuzun güvenilir nükleer caydırıcılığımızı karşıladığından emin olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

ABD Nükleer Durum İnceleme Belgesi

ABD şubat ayında açıkladığı Nükleer Durum İnceleme Belgesinde, nükleer kapasitesinin “nükleer ve nükleer olmayan saldırılara karşı caydırıcılık”, “müttefik ve ortaklara güvence vermek”, “caydırıcılığın çökmesi durumunda ABD hedeflerine ulaşmak” ve “belirsiz geleceği garanti altına almak” üzere modernize edilmesi gerektiği ifade edilmişti.

Belede ayrıca, ABD’nin “denizaltılardan fırlatılan balistik füze harp başlıklarını azaltıp bunun yerine Soğuk Savaş sırasında kullandığı denizden fırlatılan nükleer seyir füzelerini modernize ederek tekrar sahaya çıkaracağı” açıklanmıştı.

ABD’nin nükleer silahları, “denizaltılardan fırlatılan balistik füzeler taşıyabilen 14 Ohio sınıfı denizaltı, 400 tek harp başlıklı Minuteman III füzelerinden oluşan karada konuşlu kıtalar arası balistik füzeler, nükleer kapasiteli 46 B-52 ve 20 B-1 bombardıman uçakları ile F-15 uçaklarının taşıdığı havadan fırlatılan nükleer başlıklı seyir füzeleri”nden oluşuyor.

Ukrayna’ya 210 anti-tank füzesi satışı

Bu arada Trump yönetimi perşembe günü Kongre’ye, Ukrayna’ya Rusya’yı karşı kendini savunmak için 210 adet anti-tank füzesi ve 37 adet fırlatıcı satmayı planladığını bildirdi. Satışın toplam değerinin ise 47 milyon dolar olduğu belirtildi.

Eski CIA Başkanı Panetta: ABD savunmada dünyanın en güçlü ülkesi

Putin’in açıklamalarıyla ilgili CNN’e açıklamada bulunan eski Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CİA) Başkanı ve ABD eski Savunma Bakanı Leon Panetta, Putin iddia ettiği gibi dünyada “yenilmez” silahın olmadığını söyledi.  ABD’nin hala savunma konusunda dünyanın en güçlü ülkesi olduğunu belirten Panetta açıklamasında Başkan Donald Trump’ı her konuda kaos üretmekle suçladı.

 

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.