Published On: Tue, Feb 27th, 2018

Trump’ın damadı Kushner’in “çok gizli” bilgilere erişimi engellendi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı Beyaz Saray Başdanışmanı Jared Kushner’in, hakkında yürütülen gizli güvenlik soruşturmasını geçemediği ve bu yüzden gizli bilgilere erişiminin engellendiği bildirildi.

Trump’ın kızı Ivanka ile evli olan Jared Kushner’in Beyaz Saray’da resmi olarak görev alabilmesi için gerekli olan “çok gizli güvenlik soruşturması”nda verdiği cevaplarla aldığı düşük not yüzünden bir kaç haftadır, ABD’nin “çok gizli” istihbarat brifinginlerine katılmasına izin verilmediği ortaya çıktı.

ABD medyası, Beyaz Saray’daki “Başkan’ın Günlük Brifingi”ne ulaşan sayılı kişilerden biri olan Kushner’in güvenlik soruşturmasını geçememesinin nedeninin, dış politika konusundaki deneyimsizliğiyle birlikte, yabancı ülke kontakları ve iş bağlantıları olduğunu belirtti.

Bir çok kaynağa göre, 37 yaşındaki iş adamı Kushner’in finansal sıkıntı yaşaması ve BAE, Çin, İsrail ve Meksikalı yabancı makamlarla olan ilişkilerinin, güvenlik soruşturmasını geçememesinin ana nedenlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, düzenlediği günlük basın toplantısında Başkan Trump’ın damadı Kushner’in güvenlik soruşturmasını geçememesi ve istihbarat brifinglerine erişiminin engellenmesi konusundaki soruyu yanıtsız bırakırken, bu konuda bir değerlendirme yapmadıklarını bildirdi. Kushner’in “ekibin değerli bir parçası” olduğunu belirten Sanders, Kushner için “göreve geldiği ilk günden bu yana olduğu gibi bundan sonra da önemli işler yapmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Başkan Trump da, Avusturalya Başbakanı Malcolm Turnbull ile birlikte düzenlediği basın toplantısındaki açıklamasında, “General Kelly Jared’e çok saygı duyuyor” diyerek bu konudaki kararı Beyaz Saray Genel Sekreteri Kelly’ye bırakacağını belirtti. Trump açıklamasında, “O (General Kelly), ülke için doğru olan kararı verecek ve doğru kararı vereceğinden hiç şüphem yok” ifadesini kullandı.

Ortadoğu Barış görüşmelerinde müzakereci olmak isteyen ve bu konuda Beyaz Saray’da Trump’a danışmanlık yapan Kushner, önceki hafta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın konuşma yaptığı BMGK’daki Filistin oturumuna, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ile birlikte katılmıştı. Kushner’in Abbas’ın konuşması sırasında, ara ara önünde oturan Büyükelçi Haley’e notlar yazdığı görülmüştü.

Kushner, BM Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley ve İsrail’nin BM Daimi Temsilcisi Danon ile bir süre sohbet etti.

37 yaşındaki Kushner’in Beyaz Saray’daki görevinden ayrılıp, New York’taki işlernin başına dönebileceği ileri sürülürken, eşi Ivanka’ya yönelik de Beyaz Saray’da görev alabilecek yeterliliğe sahip olmadığı görüşleri dile getirilmeye başlandı.

Beyaz Saray’da ortaya çıkan bu güvenlik gerçeği, Ortadoğu sorunuyla müzakereci olmaya soyunacak kadar hırslı bir genç iş adamının kayınpederinin ABD Başkanı olması nedeniyle hızla yükseldiği diplomatik kariyerinin sona erdiğinin bir işareti gibi görünse de, Trump yönetimine ve özellikle olayın kahramanı Kushner’e yönelik daha da ciddi iddiaların gündeme geleceğinin bir sinyali olarak da kabul edilebilir.

Antonio Guterres, Nikki Haley ve Jared Kushner (sağda) BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın bir konuşma yaptığı Filistin toplantısı öncesinde ayak üstü bir araya geldi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>