BMGK’daki Suriye karar tasarısının oylaması cumartesine kaldı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Suriye’nin başkenti Şam’ın Doğu Guta bölgesinde yaşanan insani kriz nedeniyle hazırlanan  ve tüm Suriye’de 30 günlük ateşkes ilan edilmesini öngören Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) Suriye tasarısının oylaması yarına (Cumartesi) ertelendi.

BMGK’nın seçilmiş 10 üyesi arasında bulunan İsveç ve Kuveyt tarafından sunulan Suriye tasarısının metni üzerinde Rusya’nın değişiklikler yapılmasını istemesi nedeniyle cuma günü planlanan oylama, cumartesi günü Türkiye Saati İle (TSİ) 20.00’a ertelendi.

Kuveyt’nin BM Daimi Temsilcisi Mansur İyad el-Uteybi toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ”şimdiye kadar bir uzlaşı sağlanamadığını”, görüşmelerin devam ettiğini ve tasarıyı yarın (cumartesi) yerel saatle 12.00’de (TSİ 20:00) oylamayı planladıklarını bildirdi.

Anlaşmaya varılamayan tasarı metni üzerindeki müzakerelerin 30 günlük ateşkes sağlanmasını isteyen paragraftaki dil üzerine odaklandığı öğrenildi.

Tasarının kabul edilmesinden sonra 72 saat içinde yürürlüğe girmesi ve sonraki 48 saatte de insani yardımların ve tıbbi amaçlı tahliyelerin başlatılması öngörülüyor.

Beşşar Esed rejiminin Doğu Guta, Yermük, Fua ve Kefreya bölgelerine yönelik ablukasını kaldırılarak sivillere “hayatta kalmaları için gerekli olan gıda ve ilaç” yardımının ulaştırılmasını sağlaması talep eden tasarıda, tüm Suriye genelinde askeri operasyonların 30 gün durdurulması isteniyor.

Konseye sunulan tasarıların kabul edilebilmesi için 15 üyeden en az 9’unun “Evet” oyu vermesi ve ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dan oluşan 5 daimi üyeden herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

BMGK’ya seçilmiş 10 üye bugün öğlen saatlerinde yapılan oturum öncesinde yaptıkları ortak basın açıklamasında, tasarının lehinde oy vereceklerini bildirdiler.

Chicago’da olduğu için BMGK’daki toplantıya katılmayan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’yı oylamayı geciktirmekle suçladı. Haley mesajında, ”Güvenlik Konseyi oylama üzerinde uzlaşana dek kaç insan daha ölecek? Suriye halkı bekleyemez.” ifadelerine yer verdi.

Bu arada, ABD Başkanı Donald Trump Rusya, “Suriye ve İran’ın Suriye’deki eylemlerinin insani rezalet” olduğunu ifade etti.

 

“Suriye’de 500 Bin Ölü Var, Ve Hala Eylem Yok, Nasıl Olur Güvenlik Konseyi?”

BM Güvenlik Konseyi’nde kritik Suriye oylaması bugün yapılacak

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.