Jimmy Carter, “İki devletli” çözümü savundu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Eski ABD Başkanı Jimmy Carter, İsrail-Filistin anlaşmazlığıyla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Arria Formülü toplantısına gönderdiği açıklamada, iki devletli çözümü savundu ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının “İsrail’in çıkarına olduğunu” bildirdi.

BMGK Şubat Ayı Dönem Başkanı Kuveyt’in Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah El-Halid El-Hamad El-Sabah’ın başkanlık ettiği Filistin konulu  “informal toplantı”da konuşan eski ABD Büyükelçisi Richard Murphy, eski ABD Başkanı Carter’in gönderdiği Filistin-İsrail anlaşmazlığına ilişkin açıklamasını okudu.

1978 yılında İsrail ile Mısır arasında yapılan Camp David anlaşmasında imzası bulunan Jimmy Carter açıklamasında,  Filistin-İsrail sorunu konusundaki düşüncelerini dile getirdi.

Açıklamasında, İsrail-Filistin sorununda  son dönemde iki devletli çözüme karşı “uzun vadede İsrail için ciddi sonuçlar doğuracak tek devletli bir realite tarafından baskın geldiği” uyarısında bulunan Carter, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının “İsrail’in çıkarına olduğunu” belirtti.

Filistin-İsrail arasında iki devletli çözümün, mutlaka 1967 sınırları ve Kudüs’ün hem İsrailliler ve hem de Filistinlilerin başkenti olarak kabul edildiği bir anlaşma üzerine sağlanması gerektiğini vurgulayan Carter, Gazze’nin “insani bir felaketin eşiğinde” olduğunu ve Hamas’ın yönettiği bölgedeki bir başka savaşın “gerçek bir ihtimal” olduğunu ve sonuçlarının “felaket” olabileceğini kaydetti.

Şeyh Sabah’tan 70 yıldır süren işgalin sonlandırılması talebi

Kuveyt ile birlikte Fransa, İsveç ve Bolivya’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği toplantıya başkanlık eden Şeyh Sabah da BMGK’nın sorumluluğunun uluslararası barış ve güvenliği korumak olduğunu belirtti “bu nedenle BMGK üyeleri olarak adalet ilkeleri ve uluslararası hukuku uygulamak için gerekli önlemleri almalıyız” dedi. Şeyh Sabah, İsrail’in hem Arap hem de Filistin topraklarında 70 yıldır süren işgali sonlandırmasının temel hedef olduğunu belirtti.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.