Abbas’tan BM’de, ABD’nin müzakereciliği yerine uluslararası konferans çağrısı

– Filistin Devlet Başkanı Abbas, ABD Başkanı Trump’ın damatı Kushner’in de katıldığı BM Güvenlik Konseyi toplantısında üye ülke temsilcilerine hitap etti

– Abbas konuşmasında, ABD’nin müzakereciliği yerine, Filistin’in tanınmasına yol açacak 2018’in ortalarında bir uluslararsı barış konferansı düzenlenmesi talebinde bulundu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararıyla taraf olarak arabuluculuk özelliğini kaybettiğini ve bu nedenle ABD’nin arabuluculuğu yerine, Filistin’in tanınmasına yol açacak 2018 ortasında bir barış konferansı toplanmasını istedi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Şubat Ayı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanı Kuveyt Başkanlığında yapılan  Filistin sorununa odaklanan Ortadoğu konulu toplantıya katılılarak bir konuşma yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın damatı Jared Kushner’in de ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ile birlikte katıldığı toplantıda konuşan Abbas, Filistin halkının 70 yıldır kendi topraklarında acı çekmeye devam ettiğini ifade etti.

Abbas konuşmasında, 1948’den bu yana BM Genel Kurulu’nda 705 ve Güvenlik Konseyi’nde de 86 karar alındığını ve bu kararların hiçbir zaman uygulanmadığını hatırlattı.

Filistin sorunun çözümünde başarızlığından dolayı BM’yi eleştiren ve İsrail’i de ”uluslararası hukukun üstünde gören bir devlet” olarak davranmakla suçlayan Abbas, “İsrail iki devletli çözüme kapıları kapadı” dedi.

Filistin’in ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararının ardından ABD’yi artık tarafsız bir müzakereci olarak görmediğini belirten Abbas, Ortadoğu barışını sağlamak için ortak bir yaklaşım çağrısında bulundu.

 2018’in ortalarında uluslararsı barış konferans talebi

İsrail-Filistin arasındaki sorunun çözümünde tek yolun, ”çok taraflı uluslararası bir mekanizma kurulması” olduğunu ifade eden Abbas, 1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin tanınmasını sağlayacak, uluslararası konferans çağrısı yaparken, şunları söyledi:

“Uluslararası hukuka ve ilgili BM kararlarına dayanan, iki tarafın yanı sıra bölgesel ve uluslararası paydaşların da dahil olduğu geniş uluslararası katılımın sağlandığı 2018 yılının ortalarında bir uluslararası barış konferansının toplanmasını arzuluyoruz”

Abbas, ‘Filistin’i devlet olarak tanımayan ülkeleri Filistin’i tanımaya davet etti.

Filistin 29 Kasım 2012’de BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada ezici bir çoğunlukla BM’ye “Üye olmayan Gözlemci Devlet” statüsünü elde etmişti.

Abbas, daha önce 2008 ve 2009 yıllarında BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılarak üye ülke temsilcilerine hitap etmişti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile birlikte, BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mladenov’un konuştuğu toplantıda, İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon da söz aldı.

Abbas’ın konuşmasını yapıp, salondan ayrıldıktan sonra konuşmasını yapan Dannon, İsrail-Filistin sorununun çözümünde tek yolun iki tarafın doğrudan görüşmeleri sonucunda olduğunu ifade ederken, Abbas’ı İsrail ile görüşmeleri göz ardı etmekle suçladı.

ABD Kudüs kararını değiştirmeyecek

Toplantıya ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ve Beyaz Saray Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ile katılan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley de yaptığı açıklamada ABD Kudüs kararını değiştirmeyeceğini söyledi.

Haley şunları kaydetti:

“Haley ABD Filsitin yönetiminin büyükelçiliğimizi Kudüs’e taşıma kararınında çok mutsuz olduğunu biliyor. Bu karar sevmek zoruda değilsiniz. Övmek zorunda değilsiniz. Bunu kabul etmek zorunda değilsiniz. Fakat bunu bilin bu karar değişmeyecek.”

Konuşmasında, ”Konuşmaya hazırız ama peşinizden koşmayacağız, seçim sizin Sayın Abbas” diyen Haley, Filistinli müzakereci Saab Erekat’ın ”Çenesini kapayıp sorunun Filistin liderliği olmadığını anlasın” sözlerine karşılık ”Çenemi kapamayacağım, bilakis saygılı şekilde acı gerçekleri söylemeye devam edeceğim.” diye konuştu.

BM’deki diplomatların Abbas sırası

Abbas toplantının ardından BM’deki Katar’ın hediyesi olarak düzenlenen Katar Salonunda (Qatar Lounge) BM’ye üye ülke temsilcisi büyükelçileri kabul etti. Abbas ile görüşmek isteyen diplomatlar uzun bir sıra oluştururken, sıraya giren  Ortadoks Yahudi liderleri de BM’de Abbas ile tokalaşarak Filistin bayrağı önünde resim çektirdi. ABD ve Fransa’nın BM Daimi Temsilcileri Abbas’la tokalaşma ve resim çektirme sırasına girmezken, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia sıraya giren diplomatlardan arasında yer aldı.

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.