Published On: Mon, Feb 19th, 2018

Hollywood’ta ‘Kara Panter’ devrimi

– Black Panther (Kara Panter) filmi 192 milyon dolarlık gişe rekoru kırdı

– Film, siyahi Amerikalılar için bir süper kahraman filminden çok daha fazlasını ifade ediyor

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Siyahi Amerikalıların oynadığı ve yönettiği, siyahi Amerikalılar için bir süper kahraman filminden çok daha fazlasını ifade eden Black Panther (Kara Panter), ABD’de vizyona girdiği hafta sonunda gişe rekorlarına imza attı.

Yönetmenliğini Ryan Coogler’in yaptığı ve başrollerinde ise Chadwick Boseman ve Oscar ödüllü Lupita Nyong’o oynadığı Kara Panter filmi, 192 milyon dolarlık bilet satışıyla, vizyona girdiği hafta sonunda bugüne kadarki en fazla hasılat yapan 5’inci film oldu. Şubat ayında vizyona giren filmler arasında ise gişe geliri açısından ilk sırada yer aldı.

200 milyon dolarlık yapım maliyeti olan Kara Panter ile ilgili The Marvel Entertainment’dan yapılan açıklamada,  ABD’deki gişe gelirinin yaklaşık 192 milyon dolar olduğu ve bu rakamın şubat ayında, bugüne kadarki en yüksek gişe hasılatı olduğu belirtildi.

“Süper kahraman” filminden çok daha fazlası

2018 “Siyahi Tarih Ayı Şubat”ın ortasında vizyonda giren Kara Panther filmi, siyahi Amerikalılar ve hatta tüm Afrika kökenliler için bir süper kahraman filminden çok daha fazlasını ifade ediyor.

Filmde, Marvel karakterlerinin hayali krallığı, dünya tarihi, çağdaş siyaset ve özellikle ABD’deki siyahi Amerikalıların tecrübe ve yetenekleriyle kaynaşırken, siyahiler aleyhine ırkçılık yapıldığı gerekçesiyle 2016 Oscar törenlerinin protesto edildiği Hollywood açısından da ayrı bir önemi bulunuyor.

Tema müziğini Kendrick Lamar’ın yaptığı, siyahi oyuncuların rol aldığı yüksek bütçeli film, T’challa’nın halkının güvenliğini sağlamak ve dünya karşısında halkını tehdit eden düşmanları yenmek için gösterdiği savaşını anlatıyor.

Filmin orjinal adı olan “Black Panther”, ilk defa 1966’da “Fantastic Four” çizgi roman serisindeki süper güçlere sahip ilk siyahi süper kahraman ve aynı zamanda teknolojik alanda çok güçlü olan Wakanda’nın krallarına verilen bir takma ad.

Filmde babası T’chaka’nın ölümünden sonra hakkı olan tahta sahip çıkmak isteyen Wakanda kralı olan T’challa, teknolojik açıdan ileri seviyede olan ancak dünyadan izole yaşayan halkına geri dönüyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>