New York’ta yaşayan Cerrahi Şeyhi Tosun Baba vefat etti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de yaşayan sanatçı Cerrahi Şeyhi Tosun Bekir Bayraktaroğlu (Tosun Baba), 92 yaşında vefat etti.

Halk arasında “Tosun Baba” olarak anılan Cerrahi Şeyhi Tosun B. Bayraktaroğlu’nun vefatına ilişkin açıklamada bulunan Amerika Cerrahi Dergahı şu ifadelere yer verdi:

“Hak yolundaki rehberimiz, şeyhimiz, mürşidimiz, en zor anlarımızda hep yanımızda maddi manevi desteğimiz, nefsimizin kaypak oyunlarına karşı koruyucumuz, elimizi hiç bırakmayan şefkatli babamız, bir hayata onlarca hayatı sığdırmayı başaran kamil insan, Amerika Nureddin Cerrahi Dergahı postnişini Tosun Bekir Bayraktaroğlu, Hakk’ın rahmetine yürüdü. Allah sırrını mukaddes, makamını ali, mübarek eylesin.”

Uzun yıllar ABD’nin New Jersey ve New York eyaletinde yaşayan Bayraktaroğlu, sanat kariyerinde ses getiren “şok edici” sanatsal aktiviteler döneminin ardından gittiği İstanbul’da Cerrahi Şeyhi ünlü sahaf Muzaffer Ozak ile tanıştıktan sonra yeni bir hayata başlamış ve kendisi de cerrahi halifesi olmuştu.

Bayraktaroğlu hayatının son döneminde yazdığı “Amerika’da bir Türk & Şeyh Tosun’un Hatıratı” adlı Türkçe kitabında, ilginç bir hayat hikayesini anlatırken, öğrencilik dönemlerinde Necip Fazıl’ın lisede edebiyat hocalığını yaptığını, Ziyad Ebuzziya’dan ders aldığını, Bülent Ecevit ile sınıf arkadaşı olduklarını ve dostluklarının yıllarca devam ettiğini anlatıyor.

Tosun Bayraktaroğlu’nun cenazesi pazar günü New York’taki dergahında öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Tosun Bayraktaroğlu kimdir?

1926 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Bayraktaroğlu, 1945’te Robert Kolej’den mezun olduktan sonra, önce ABD’de Berkley California Üniversitesi’nde iki yıl mimarlık okuyup ardından Londra’da Courtauld Enstitüsü’nde sanat tarihi eğitimi aldı. Bir dönem Paris’te Bernard Leger ve André Lhote’ün atölyelerinde resim eğitimi alan Bayraktaroğlu, ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesi’nden mezun oldu.

1961’den itibaren New Jersey’deki Fairleigh Dickinson Üniversitesi’nde 30 yıl resim, heykel ve sanat tarihi dersleri veren Bayraktaroğlu, 10 yıl kadar Fas’ta ticaretle uğraştı.

Bu süre içerisinde 1956’da Fas’ın bağımsızlığını kazanmasındaki hizmetlerinden dolayı zamanın Başbakanı Adnan Menderes tarafından Kazablanka’ya T.C. Fahri Konsolosu tayin edildi.

50’li yıllarda Avurpa’da ve ABD’de birçok sergi açtı açan Bayraktaroğlu’nun eserleri birçok üniversitenin koleksiyonlarına girdi.

1965’te Guggenheim Fellowship’ini kazanırken, 60’ların sonu, 70’lerin başında New York Riverside Müzesi’nde açtığı sergi ve yaptığı “şok edici” eserleri ile İngilizce “Shock Art” adını verilen yeni stilin öncüsü ilan etti.

1974’te tanıştığı Şeyh Muzaffer Ozak’ın tesiri ile o tarihten itibaren kendisini tamamiyle İslamiyet ve tasavvuf ilmine vakfetti.

Bayraktaroğlu, 1940’larda Türkçe yazdığı iki şiir kitabına ilaveten sanat tarihi konularında birçok makalesi, radyo ve televizyon konuşmalarıyla birlikte, tasavvufa dair İngilizce’ye çevirdiği ve tefsir ettiği eserler oldu.

Bu eserler şöyle sıralanıyor: “The Way of the Sufi Chivalry”,”Inspirations on the Path of Blame”,”Secret of Secrets”,”Divine Governance of Human Kingdom”, “The Tree of Being”, “The Name and the Named”, “The Shape of Light ve The Path of Muhammad by Imam Birgi.”

ABD’deki “Cerrahi Dergahı Şeyhi, Tosun Baba” New York’ta defnedildi

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.