Genç Türk mucit Dağdeviren, BM’deki konuşmasında Atatürk’ü örnek gösterdi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL) – Harvard Genç Akademi Üyeliği’ne seçilen ilk Türk Dr. Canan Dağdeviren, 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’nde Birleşmiş Milletler’de (BM) yaptığı konuşmasında, kendi bilim yolculuğuna değinirken, en büyük motivasyonunun Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk olduğunu söyledi.

BM tarafından, kadınların ve kız çocuklarının bilimdeki rollerini artırmak, STEM eğitimi ve araştırma faaliyetlerine her seviyeden katılımlarını teşvik etmek amacıyla 2015 yılında ilan edilen “11 Şubat – Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü“nün bu yıl 3’ncüsü kutlandı.

Gün dolayısıyla BM Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOC) salonunda düzenlenen ‘Barış ve Kalkınma için Bilimde Eşitlik ve Denklik’ temalı iki gün süren toplantılar düzenlendi.

Macaristan’ın BM Daimi Temsilcisi Katalin Bogay’ın yönettiği oturumun konuşmacıları arasında, MIT Technology Review’un her yıl derlediği 35 Yaş Altı Mucitler listesinde yer alan genç Türk mucit Dr. Dağdeviren de yer aldı.

Dr. Dağdeviren Atatürk’ün ünlü “Hayatta Murşit İlimdir” sözünden esinlendiği, “Hayatta Gerçek Yol Gösterici: Bilim” başlıklı bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, kendi başarılı bilim yolculuğuna değinen Dağdeviren, en büyük motivasyonunun Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk olduğunu bildirdi.

Dağdeviren Atatürk’ün “Bir gün benim sözlerim bilime ters düşerse bilimi tercih edin” sözlerini vazgeçilmez bir yaşam öğüdü olarak aldığını belirtirken, çocukluk günlerinden bugüne süregelen bilim tutkusunu dile getirdi.

Bilimi  gençlere ve çocuklara sevdirmek için her fırsatta Türkiye’ye seyahat ettiğini belirten Dağdeviren, onlarla sosyal medya yoluyla sürekli iletişim halinde olduğunu bildirdi.

Konuşmasında, Atatürk’ten alıntı yapan Dr. Dağdeviren, “Alan farketmeksizin, bilim yapmak devrimdir” derken, konuşmasını Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözüyle bitirdi.

Konuşmasıyla ilgili açıklama yapan Dr. Dağdeviren, “BM’de yaptığım konuşmada hepimizi anlattım. ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ derken yüreklerimizden geçenleri söyledim. Alan farketmeksizin, bilim yapmak devrimdir; derken çocuklarımızı, gençlerimizi, yarınları düşündüm. Herşeye rağmen vazgeçmeyin.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de kız çocuklarının eğitimde fırsat eşitliğine kavuşması ve kızların güçlendirilmesi adına birçok sivil toplum girişimine öncülük eden Aydın Doğan Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, ilk günkü toplantının açılış konuşmacıları arasında yer alırken, öğleden sonraki oturumun yöneticisi oldu.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Avukat Dr. Özlem Zengin, Malcom X’in kızı Attallah Shabazz ve 11 yaşındaki Türk kızı Talya Özdemir de gün dolayısıyla düzenlenen toplantılara katılarak birer konuşma yaptılar.

Toplantıların katılımcıları arasında, Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’nün BM tarafından ilan edilmesinde önemli rol oynayan Kraliyet Bilim Akademisi Uluslararası Kurulu Üyesi Prenses Dr. Nisreen El-Hashemite, Malta Avrupa ve Eşitlik Bakanı Dr. Helena Dalli ve Vietnam Bilim Bakan Yardımcısı Tran Van Tung ile birlikte, başta toplantının sponsorlarından Vietnam’ın BM Daimi Temsilcisi Nguyen Phuong ve Macaristan BM Daimi Temsilcisi Bogay olmak üzere bir çok ülkenin BM Daimi Temsilcisi, ABD’nin ECOSOC Temsilcisi Büyükelçisi Kelley Currie, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) New York Direktörleri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. Zengin’e ilgi

Toplantıda bilimde kadın ve kız çocuklarının yaşadığı ortak meselelere değinerek, çözüm önerileri sunan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. Zengin de Dağdeviren gibi salonda büyük alkış alan konuşmacılardan oldu. Toplantıyı yöneten Büyükelçi Bogay, Zengin’den alıntılar yaparken, konuşmadaki bazı ifadeleri katılımcılar tarafından sosyal medya üzerinden paylaşıldı.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.