Published On: Sat, Feb 10th, 2018

Beyaz Saray’da “aile içi şiddet” iddialarından ikinci istifa

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOUNRAL) – ABD Başkanı Donald Trump’ın kıdemli danışmanlarından Rob Porter’in geçmişte iki eski eşine şiddet uyguladığı suçlamalarının ardından geçen hafta görevinden istifa etmesinin ardından Beyaz Saray metin yazarların David Sorensen’ın da benzer suçlamalarla karşılaşması, istifayla sonuçlandı.

İstifa eden Porter’ın eski eşleri Colbie Holderness ve Jennifer Willoughby fiziksel ve duygusal şiddete maruz kaldıklarını ilk olarak İngiliz gazetesine açıklamalarının ardından Porter suçlamaları reddederken, olay nedeniyle önceki görevinden istifa etmişti.

Oxford Üniversitesi’nden mezun olan ve Trump’ın damadı Jared Kushner ile de Harvard Üniversitesi’nde okuduğu dönemde bu üniversitede eğitim gören Porter, Beyaz Saray’ın resmi belge akışından sorumluydu.

Porter’ın yerine göreve gelen David Sorensen da yine eski eşi tarafından kendisine fiziki ve duygusal şiddet uygulamakla suçlandı. Suçlamada, kocasının ayağının üzerinden arabayla geçtiği, kendisini bir duvara fırlattığını ve elinde sigara söndürdüğü iddiaları yer alıyor.

Beyaz Saray çalışanlarının aile içi şiddet suçlamalarına maruz kalmasının ardından, Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly’ye yönelik eleştiriler arttı. Kelly, işe alımlarda, personelin geçmişindeki uygunsuz davranışlara göz yumduğu eleştirilerine maruz kaldı.

Trump’ın açıklaması

Başkan Trump, iddialarla ilgili yaptığı açıklamada “insanların yaşamları sadece bir iddiayla parçalanıp yıkılıyor. Bazıları doğrudur ve bazıları yanlıştır. Bazıları eski ve bazıları yeni. Yanlışlıkla suçlanan birinin kurtulmuyor, yaşamı ve kariyeri gitti. gibi ifadelere” yer verildi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>