Published On: Wed, Feb 7th, 2018

Göçmen Musk’ın SpaceX’inden tarihi fırlatış: En güçlü roketle uzaya otomobil gönderildi

Share This
Tags

CAPE CANAVERAL (TURKISH JOURNAL) – Ünlü iş adamı Elon Musk’ın sahibi olduğu Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX firması, bir özel firma olarak ilk defa dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy’i uzaya fırlatırken, roket ile birlikte uzaya Tesla Roadster elektrikli otomobil gönderdi. Göçmenlik karşıtı politikalarıyla bilinen ABD Başkanı Donald Trump, göçmen olan Musk’ı başarılı fırlatış nedeniyle kutlarken, kutlama Başkan Trump’ın göçmenlik konusundaki çelişkisini bir kez daha ortaya koydu.

SpaceX’ in ürettiği Falcon Heavy’i roketi Florida eyaletine bağlı Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılan başarılı fırlatmayla “Falcon Heavy” Mars’a doğru yol alırken, iki roket kapsülden ayrılarak Dünya’ya döndü. Ancak denizdeki bir platforma inmesi plananan üçüncü rekotin inişi başarılı şekilde gerçekleştirilemedi.

Üçüncü roketin ise Atlantik Okyanusu açıklarına inmesi bekleniyor. Dönen roketlerin yeniden kullanılabileceği belirtildi.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından 45 yıl önce aya gönderilen ilk insanlı uçuşta kullanılan roketten sonra özel bir şirket tarafından uzaya fırlatılan en güçlü roket olma özelliğini Heavy Falcon roketi Marsa yolculuk açısından tarihi bir adım olarak kabul ediliyor.

Roketin fırlatılış anına yaklaşık yüz bin kişi yerinden şahitlik ederken, milyonlarca kişi de fırlatışı televizyon ve internet üzerinden yapılan canlı yayınlarla izledi. Musk uçuş öncesinde yaptığı açıklamada test uçuşununun riskli olduğunu, başarı ihtimalinin yüzde 50 olduğunu belirtmişti.

Uzaya giden ilk araba

Roketin içine Tesla’nın üretimi olan Tesla Roadster elektrikli spor araba yerleştirilirken, sürücü koltuğuna astronot kıyafeti giyen cansız bir manken oturtuldu.

Arabanın dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gideceğini belirten Musk, roketle gönderilen Tesla Roadster Mars’ın yörüngesine yerleştirileceğini ve araçta David Bowie’nin Space Oddity şarkısının çalacağını bildirmişti.

Trump göçmen Musk’ı kutladı 

ABD Başkanı Donald Trump attığı Twitter mesajında SpaceX’in sahibi Elon Musk’ı başarılı test uçuşundan dolayı kutladı. Ancak bu kutlama, Musk’ın bir göçmen olması ve hatta Trump’ın “b..k deliği” ifadesini kullandığı ülkelerden birinden ABD’ye gelmesi, Başkan’ın göçmenlik bakışıyla ilgili çelişkisini ortaya koydu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>