Published On: Wed, Feb 7th, 2018

ABD petrol üretiminde Suudi Arabistan’ı geçti

Share This
Tags

NEW YORK – ABD’nin günlük ham petrol üretim miktarı, 10,25 milyon varile ulaşarak, ülke tarihinin en yüksek seviyesini görmesiyle rekor kırdı. ABD bu rakamla, Suudi Arabistan’ın petrol üretimini geride bıraktı ve Rusya’nın ardından dünyanın en fazla petrol üreten ülkesi oldu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) en son açıklanan verilerine göre, ABD’nin günlük ham petrol üretim miktarı ülke tarihindeki en yüksek seviyeye tırmanarak, rekor kırdı.

EIA’nın yeni verilerine göre 27 Ocak-2 Şubat tarihlerindeki ham petrol üretimi, bir önceki haftaya göre günlük ortalama 332 bin varil artış gösteren ABD’nin günlük ham petrol üretim mikarı 10,25 milyon varile çıktı.

ABD, böylelikle Suudi Arabistan’ın petrol üretimini geride bıraktı ve dünyanın en büyük 2’nci ham petrol üreticisi oldu. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) Petrol Piyasası Raporu’nda, daha önce ikinci sırada bulunan Suudi Arabistan’ın ham petrol üretiminin aralık ayında günlük ortalama 9,92 milyon varil olduğu belirtilmişti.

ABD’nin ham petrol üretiminin rekor seviyeye yükselmesinin ardından küresel piyasa fiyatlarında da bir düşüş yaşandı.

Petrol üretiminde dünyada en üst sırada Rusya yer alırken, ABD’nin gelecek yıl 11,2 milyon varile çıkarak Rusya’yı geçeceği tahmin ediliyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>