ABD’deki Super Bowl heyecanında Philadelphia Eagles tarih yazdı

ABD’de hayatı bir günlüğün durduran 52’nci Amerikan Futbolu Ligi (NFL) finali Super Bowl’u ilk defa kazanan Philadelphia Eagles tarih yazdı

– Televizyonda yaklaşık 180 milyon izleyici beklenen ancak toplam 103 bin 400 kişi tarafından izlenen Super Bowl’a, soyal içerikli reklamlar damgasını vurdu

– Maç öncesi bölüme sponsor olan Türk Hava Yolları’nın ünlü Türk doktoru Mehmet Öz’ün rol aldığı reklamı ve otomobil firması Toyota’nın maç sırasında gösterilen, ilginç “inançlar arası diyalog” mesajı veren reklamı ile birlikte ayakları olmayan bir bebeğin yer aldığı “herkese haraket etme imkanı” başlıklı sosyal içerikli reklamları Super Bowl’a damgasını vurdu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Amerikan Futbolu Ligi’nde (NFL) bu yıl 52.’si düzenlenen Super Bowl final müsabakasında geçen yılın şampiyonunu New England Patriots’u yenen Philadelphia Eagles, tarihindeki ilk Super Bowl kupasını kazandı. Önceki yıl olduğu gibi bu yıl da maç öncesi bölüme sponsor olan Türk Hava Yolları’nın (THY) reklamı ile Toyota’nın sosyal içerikli reklamları akılda kalan reklamlardan oldu.

NFL sezonun en iyisinin belirlendiği 1967’den bu yana düzenlenen Super Bowl maçı önceki yıllar artarak izlenme rekoru kırarken, bu yıl tahmin edilen 180 milyon izlenme oranına ulaşamadığı gibi, toplam 103 milyon 400 bin izleyiciyle önceki senenin de gerisinde kalındı.

Bir günlüğüne ülkede hayatı durduran 2018 Super Bowl maçı, Ulusal Futbol Konferansı (NFC) şampiyonu Philadelphia Eagles ile Amerikan Futbol Konferansı (AFC) şampiyonu New England Patriots’u Minnesota eyaletinin Minneapolis kentindeki U.S. Bank Stadyumu’nda karşı karşıya getirdi.

NFL final müsabakasında ilk yarıyı 22-12 önde kapatan Philadelphia Eagles, maçı 41-33 kazanarak, 2018 Super Bowl şampiyonluğuna adını yazdırdı.

Sonucusu 1960’da olmak üzere toplam 3 NFL şampiyonluğu bulunan Philadelphia Eagles, Partriots’u yenerek aldığı galibiyetle kulüp tarihindeki ilk Super Bowl zaferini elde etti.

NFL’de 10 kez Super Bowl’a yükselen ilk takım olan New England Patriots ise, geçen sezon şampiyon olmuştu. Patriots, son 4 sezonda 3’üncü kez Super Bowl maçına çıkarken, 5 şampiyonluğu bulunuyor.

Timerlake devre arasındaki performansında Prince’i andı

Maçın devre arasında Justin Timberlake 2016’da Minnesota’daki evinde ölü bulunan dünyaca ünlü şarkıcı Prince’e adadığı şarkısını seslendirdi.

Performansı sırasında, Prince’in göğe doğru yükselen görüntüsü sahanın oartasında düşerken, Timberlake seyircilerden büyük alkış topladı.

Timberlake’in performansını sergilediği devre arası bölüme Pepsi sponsor olurken, firma, küresel “Pepsi Generations” kampanyasını da başlatmış oldu.

Reklam yayın ücreti rekoru

ABD’de en çok izlenen televizyon programı olma özelliğini taşıdığı için adeta reklam şovuna da dönen Super Bolw’un NBC televizyonundaki canlı yayınını yaklaşık 1o3 milyon 400 bin kişi izledi.

Yılın en fazla televizyon seyredilen saatlerinde oynanan maç sırasında yayınlanan 30 saniyelik bir reklam filminin gösterim maliyeti 7,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. Önceki yıl aynı süreli reklam için 5 milyon dolar ödenmişti.

THY’nin reklamı maç öncesine damgasını vurdu

Türk Hava Yolları (THY) Super Bowl’u yayınlayan NBC’nin maç öncesi bölümüne sponsor olurken, ABD’nin en ünlü doktorlarından biri olan doktor Mehmet Öz’ün oynadığı THY reklamı Süper Bowl’a damgasını vuran reklamlar arasında yer aldı.

İlginç inançlar arası diyalog mesajı reklamı

Bu arada, otomobil firmaları Audi, Ram ve Toyota’nın sosyal içerikli reklamları da Super Bowl’da akılda kalanlardan oldu.

Ram ticari araç reklamında, ABD’nin efsanevi yurttaşlık hakları savunucusu siyahi Amerikalı Martin Luther King’in konuşmasını “Siyahi Tarihi Ayı”na (Şubat) denk geldiği için ayrı bir mana taşırken, Olimpiyatlar ve Engelliler Olimpiyatlarının sponsorluğunu yapan Toyota’nın “herkes için hareketlilik” başlığıyla ayakları olmayan bir bebeğin yer aldığı sosyal içeriğikli reklamı dikkat çekti. Ancak  sinagogtan çıkan bir hahamın Toyota aracılığıyla, sırasıyla papaz, imam ve budist rahibi alarak birlikte Super Bowl maçına gidişini gösteren Toyota reklamı, Amerikan futbolunun birleştiriciliği, barış ve inançlar arası diyalog (interfaith) mesajı  verirken, dinlerarası ayrımcılık olarak da yorumlandı. 60 saniyelik reklam, Saatchi & Saatchi’nin reklam ajansının imzasını taşıyor.

Reklam filminde, aracın sürücüsü hahamın, papazı kiliseden dua sırasında aldığı için dua yarım kalırken, papazın cemaatle dalga geçercesine sözler sarfederek kilisden ayrıldığı görülüyor. Haham ve papaz araçta iken, caminin önünden aldıkları imamı tam araca binmek üzereyken aracı haraket ettirerek yaptıkları şaka da dikkat çekiyor. Daha sonra Budist rahibin de alınmasıya 4 dini inanışın temsilcisi birlikte Super Bowl maçına gidiyorlar.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.